| Alinus25 a întrebat:

Buna,TPU! Dosarul meu de indemnizație era pregătit sa fie depus, făcusem toate actele necesare, dar o greșeală banala a doctorului, o socoteala simpla de altfel, mi-a scris concediu de 41 de zile in loc de 42. Cum procedez sa repar greșeală? Unde trebuie sa ma duc, ce trebuie sa fac? Deja cererea la munca și cu restul actelor is trecute pe 20, inloc de 21 Martie. E posibil sa nu mai iau indemnizație?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui despre ce concediu si indemnizatie este vorba, banuiesc ca este concediu si indemnizatie de maternitate. Nu este nici o problema greseala de o zi, o sa primesti concediul si indemnizatia. In orice caz te poti duce la medic sa modifice certificatul medical, o poate face.

| Alinus25 explică (pentru Ioandelasal):

Buna,nu am știut cum sa ma exprim. Este vorba despre cele 42 de zile după ce naști, îți trebuie cel puțin 42, iar eu am 41, fiindcă am făcut cerere la firma ca care lucrez cu o zi înainte și mi-au eliberat actele necesare cu o zi înainte sa fac 42. Nu prea înțeleg ce trebuie sa fac. Inițial crezusem ca e vorba de medical, fiindcă am mai luat concediu după ce an născut (7februarue,eu fiind in concediu maternal de pe 1pana pe 28), am mai luat concediu de pe 1 Martie, și lua dat pana pe 19. E o învălmășeala in mintea mea. Nu știu ce sa fac. E vina medicului sau e vina nea ca am făcut cerere de suspendare pe 19?!

| Ioandelasal a răspuns (pentru Alinus25):

Am banuit asta inca de la inceput si apoi am inteles din a doua postare a ta, la care ti-am raspuns si ti-am citat prevederea legala, care este in sensul ca poti depune dosarul in maximum 60 de zile de la data expirarii concediului postnatal (de lauzie) si vei primi concediul si indemnizatia de ingrijire a copilului de la data incetarii concediului si indemnizatiei de lauzie.
Asa fiind nu-ti face probleme si depune dosarul saptamana viitoare si totul o sa fie in regula.
Sa-ti traiasca micutul si voi alaturi de el multi ani!

| Alinus25 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc mult. M-am mai liniștit, doamna de la dosarele pentru indemnizatie mi-a spus ca poate sa fie respins. Sper sa nu fie.