| Tinna666 a întrebat:

dupa mult timp revin cu o noua intrebare.de cateva luni bune incerc sa inchei o relatie de cativa ani,dar baiatul nu accepta ideea asta.din nefericire pentru mine are niste poze intime cu mine,cu care ma tot ameninta ca le arata,ca ma face vedeta daca o sa ma angajez,pe langa asta ma ameninta ca ma bate, ca mai bine ma omoara decat sa ma vada cu altul.am mesaje cu absolut toate amenintarile astea si mesaje in care recunoaste ca a dat in mine in trecut si in care ma implora sa il iert,sa nu merg la politie,ca daca nu o voi face ma va lasa in pace, dar nu a fost asa.eu intentionez sa ma mut la sfarsitul lunii in alt oras pentru ca altfel nu o sa scap de el,dar ma intereseaza daca are rost sa fac plangere la politie, pentru santaj..si daca i se va face ceva in legatura cu pozele respective si cum o sa fie el pedepsit pentru asta.si ma mai intereseaza cat dureaza toate astea, adica o sa se lungeasca politia cu ancheta muuuult timp?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Parerea mea este sa-i faci plangere penala, pentru amenintare, santaj, hartuire si chiar pornografie infantila (daca erai minora la data fotografierii).
Cum o sa fie pedepsit depinde de ce va hotari instanta de judecata, in functie de ce infractiune va retine ca a savarsit respectivul.
Conform Codului penal, citez:
"ART. 206.Ameninţarea
  (1) Fapta de a ameninţa o persoană cu săvârşirea unei infracţiuni sau a  unei fapte păgubitoare îndreptate împotriva sa ori a altei persoane, dacă este de natură să îi producă o stare de temere, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă, fără ca pedeapsa aplicată să poată depăşi sancţiunea prevăzută de lege pentru infracţiunea care a format obiectul ameninţării.
(2) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.
  ART. 207. Şantajul
  (1) Constrângerea unei persoane să dea, să facă, să nu facă sau să sufere ceva, în scopul de a dobândi în mod injust un folos nepatrimonial, pentru sine ori pentru altul, se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.
  (2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează ameninţarea cu darea în vileag a  unei fapte reale sau imaginare, compromiţătoare pentru persoana ameninţată ori pentru un membru de familie al acesteia, în scopul prevăzut în alin. (1).
  (3) Dacă faptele prevăzute în alin. (1) şi alin. (2) au fost comise în scopul de a dobândi în mod injust un folos patrimonial, pentru sine sau pentru altul, pedeapsa este închisoarea de la 2 la 7 ani.
  ART. 208.Hărţuirea
  (1) Fapta celui care, în mod repetat, urmăreşte, fără drept sau fără un  interes legitim, o persoană ori îi supraveghează locuinţa, locul de muncă sau alte locuri frecventate de către aceasta, cauzându-i astfel o stare de temere, se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 6 luni sau cu amendă.
  (2) Efectuarea de apeluri telefonice sau comunicări prin mijloace de  transmitere la distanţă, care, prin frecvenţă sau conţinut, îi cauzează o temere unei persoane, se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 3 luni sau cu amendă, dacă fapta nu constituie o infracţiune mai gravă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."
"ART.374. Pornografia infantilă
  (1) Producerea, deţinerea în vederea expunerii sau distribuirii, achiziţionarea, stocarea, expunerea, promovarea, distribuirea, precum şi punerea la dispoziţie, în orice mod, de materiale pornografice cu minori se pedepsesc cu închisoarea de la un an la 5 ani.
  (2) Dacă faptele prevăzute în alin. (1) au fost săvârşite printr-un sistem informatic sau alt mijloc de stocare a datelor informatice, pedeapsa este închisoarea de la 2 la 7 ani.
  (3) Accesarea, fără drept, de materiale pornografice cu minori, prin  intermediul sistemelor informatice sau altor mijloace de comunicaţii electronice, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 3 ani sau cu amendă."

Bula
| Bula a răspuns:

Scurt.
Ii avertizezi, calma, in fata, ca s-a terminat si sa nu mai continue cu amenintari si santaje, fiindca depui ălangere penala impotriva lui, iar el poate "incasa" o "racorire" de ani buni (chiar peste 5).
Iar daca nu se linisteste, depui plangere penala impotriva lui, pentru amenintare + santaj + vatamare corporala + hartuire, sub forma continuata.
Daca ai fost minora cand a facut pozele, atunci se mai adauga si detinere de materiale pornografice cu minori.

| doctorandus a răspuns:

Daca erai minora in poze, Google Adrian Pal (Pal, nu Paul).

| ALGator a răspuns:

Santaj. Amenintare cu uciderea, vatamare fizica. Daca ai textele amenintarilor pune-le deoparte in mai multe locuri, de ex pe un dvd sau stick si pe hirtie.
Incearca sa iti gasesti aliati, persoane apropiate care sa stie de situatia asta, ca sa nu fii singura.
Dar incepi de aici:
linie telefonică gratuită cu numărul 0800 500 333 a fost pusă la dispoziția victimelor violenței domestic

Fii pregatita si vorbeste calm cu ei, ca sa nu suspecteze ca esti "isterica" si inventezi (nu ar trebui sa gindeasca asa, dar nu se stie).
Explica-le situatia si roaga-i sa te trimita mai departe la alt serviciu daca nu tine de ei.
Succes!

| ALGator a răspuns (pentru ALGator):

Ar mai fi informatii despre servicii de consiliere si aici.
http://violentaimpotrivafemeilor.ro/......n-familie/

O plingere penala se poate face, dar trebuie sa-ti pregatesti o strategie dinainte. Sper ca asta nu ar dura mult. Prin cateva convorbiri te poti edifica.
Intentia ta este nu in primul rind plingerea ci sa nu ai de suferit si mai mult in urma plingerii. De aici necesitatea de a te sfatui cu unii care au intilnit multe cazuri si au experienta.