| Oxymorone a întrebat:

Buna,TPU. Sa presupunem ca cineva implineste 18 ani peste cateva zile si doreste sa plece de acasa undeva unde si-a propus sa mearga demult odata ce isi vede varsta asta implinita,nu a reusit sa-si scoata buletinul,doar a depus acte sa-l faca,parintii acestuia pot depune plangere sa-l aduca acasa, politia are dreptul sa faca treaba asta? Sa il aduca acasa?

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

Cu buletin sau fara la 18 ani tot major esti. In consecinta esti liber sa faci ce vrei, dar si raspunzi pentru faptele tale.
Poti fi dat disparut de parinti, sau chiar si de alte persoane, dar daca se intampla asta si esti gasit nimeni nu te poate obliga sa te intorci acasa si nici alte repercursiuni nu sunt. Fiind major nu ai nici o obligatie de natura legala sa iti anunti parintii sau pe altcineva unde esti, cu exceptia cazurilor in care ai savarsit vreo fapta penala si ai interdictie de a parasi localitatea sau tara, dupa caz, dar in nici un caz nu are legatura cu parintii.

8 răspunsuri:
| pisoias a răspuns:

Nu inteleg care este faza cu buletinul, de ce persoana in cauza nu l-a dobandit pana la varsta asta, dar odata ce a implinit 18 ani se considera a fi o persoana majora care poate lua propriile decizii.Mai rau ar fi daca acestea n-ar fi tocmai cele corecte si persoana la care faci referire sa se intoarca tot acolo de unde a plecat.Cred ca parintii chiar daca sunt severi nu doresc raul propriului copil, in majoritatea cazurilor.

| Violleta2022 a răspuns:

Buletinul se elibereaza in 7 zile, deci, care-i motivul de nu mai poate astepta inca 7 zile?

Apoi, da, daca nu ai 18 ani impliniti si parintii dau in urmarire persoana disparuta sau depun plangere la politie pentru ca a disparut minorul de acasa, cel care este cu fata, va suferii consecintele legii, fiind acuzat si putand chiar sa faca puscarie, daca se dovedeste ca fata a interinut relatii sexuale cu el.
Totusi, nu pot s ainteleg, daca mai sunt doar cateva zile, de ce nu poate astepta?
De ce este atat de mare graba si zor?

| FanulMeu a răspuns (pentru Violleta2022):

Ok tu de ce o incurajezi sa plece de acasa? a cerut un sfat cel mai bine e sa ii explicam ca INCA E UN COPIL viata nu e usoara si niciodata nu va fi dar daca ea/el fuge de acasa TU vei fi autorul moral pentru orice va pati deoarece ca o incurajezi

| Violleta2022 a răspuns (pentru FanulMeu):

La 18 ani este aproape majora, nu copil!
Eu nu o incurajez cu nimic, eu doar i-am expus situatia exacta, ce o poate astepta in situatia in care pleaca inainte de a implinii varsta majoratului, fie si cu cateva zile inainte de 18 ani.
Sa fim seriosi, aici nu-i vorba de o incurajare, dimpotriva, prin explicarea procedurii de fugii de acasa, trebuie sa inteleaga ca face mai mult rau decat bine, atat ei cat si baiatului cu care fuge, el putand fii acuzat de rapire, corupere sau chiar violare de minore (daca la un control ginecologic se observa ca nu mai este virgina si a intretinut raporturi sexuale), iar pedeapsa pentru baiat poate fii puscaria, daca parintii depun plangere la politie, asta in situatia in care nu sunt dati in urmarire generala deja, si acuzat de rapire, cand intra automat in puscarie.
Sunt mama si am un "copil" de 29 de ani, asa ca, stiu bine cum sa cresc si sa educ un copil!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Iti astepti buletinul si in ziua in care ai facut 18 ani faci ce vrei

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce sa aduca acasa? Buletinul? NU! In decurs de 3-4 saptamani buletinul este eliberat si esti anuntata telefonic sau prin posta sa te duci la sectie sa il ridici. Acolo vei semna o hartie.NU este obligata politia sa iti aduca buletinul acasa. Asa ca mai ai rabdare.Ai avut rabdare 14 ani si nu mai ai inca cateva zile?

| FanulMeu a răspuns:

Fara buletin si o sesizare la politie ca ai disparut politia are dreptul sa te retina.
Cel mai bine vorbeste cu parinti tai si spune-le ca vrei sa stai departe de ei pentru un timp.
si nu uita oriunde te vei duce vei avea nevoie de bani deci daca nu esti bogat... te sfatuiesc inca odata sa vorbesti cu parinti tai, explica-le ca vrei sa vezi cum e sa stai singura