| sofiaaaa001 a întrebat:

Buna TPU. Imi poate explica careva, va rog, despre facturi si cum le pot plati? Sunt interesata sa imi inchiriez pentru prima data un apartament curand si habar n-am cum se presupune ca voi primi facturile si nici cum si unde le voi plati.
Multumesc anticipat!

12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Primul lucru pe care sa il stii cand e vorba de chirie e sa nu asculti de @CristiDinBucuresti. E mega frustrat cu sta cu parintii si il infurie de fiecare data cand cineva cere informatii despre chirie.

Majoritatea facturilor vin acum online. Daca proprietarul se intelege cu tehnologia atunci iti da va facturile pe mail si tu le vei plati prin internet banking cel mai simplu sau pe site urile furnizorilor ca mai toti acum au platforme pe care poti plati online orice factura.

Daca nu, facturile vor veni fizic si le platesti prin internet banking / pe platformele furnizorilor sau mergi cu ele la o banca si le achiti.

| sofiaaaa001 explică (pentru suntserios):

Tocmai i-am citit raspunsul lui CristiDinBucuresti si m-a bufnit rasul efectiv. De la o simpla intrebare am ajuns sa fiu luata la bani marunti ca de ce ma bate gandul sa ma mut in chirielaughing))) nu am mai pomenit asa ceva.
In fine, multumesc de raspuns! Inca ceva, dupa ce semnez la anaf documentele pentru inchirierea apartamentului, trebuie sa ma mai duc altundeva sau sa semnez altceva in legatura cu facturile sau asta e tot?

| anonim_4396 a răspuns (pentru sofiaaaa001):

Inchirierea se face la un notar, sau acu exista metoda de declaratie pe propria raspundere asa pentru a reduce taxele Dar Proprietarul decide metoda. Facturile le primesti prin posta Mergi la agentie sau la un magazin prepay si platesti. Nu trebuie nici un alt act pentru ele, singura chestie este cu abonamentul de TV-internet Dar asta poti face si mobil sa nu fie legata de o adresa anume

| suntserios a răspuns (pentru sofiaaaa001):

Nu trebuie sa mergi la niciun Anaf sa semnezi. Tu ca si chirias trebuie doar sa semnezi contractul, inregistrarea la anaf e datoria proprietarului doar

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru sofiaaaa001):

Eu te am intrebat serios degeaba rîzi, acum cand toate s au scumpit si se vor scumpii de la toamnă te muti in chirie cand ai putea sta cu familia acasa? Crezi ca te i au eu la bani marunti? E treaba ta ce faci dar sa nu vi sa te plîngi peste cîteva luni ca numai ai bani de chirie ca te scoate proprietarul din casă in toiul iernii ca asa va fi daca nu platesti, si daca i face datorii la intretinere ca ăsta e stilul românului sa nu plateasca intretinerea, ca ne fiind casa ta te va durea undeva, o sa ajungi pe drumuri, stai si rîzi ca proasta, dar ceea ce zic eu este realitatea, toate blocurile din Romania au restantieri la intretinere toate, si daca proprietarul nu i ti spune ce defectiuni sunt in apartament la țevi de apă si inunzi vecinii platesti zugraveala atunci sa vezi ce o sa rîzi laughing ce glumă tare. Se vede ca nu te intelegi cu parintii de cauti chirie

| anonim_4396 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Daca are bani de ce nu? Eu am stat prin chirii stiu cum e, Da nu m-am inteles cu parintii-> asa sa fii multumit Dar nu regret ca am plecat. Facturile depinde de cat consuma asta poate stii de acum. Defectiuniile ce nu tin de uzura produsa de ea normal ca NU trebuie sa le plateasca. Exemplu daca se gaureste teava de apa, dar daca se strica robinetul atunci se subaintelege ca Ea plateste.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ne fiind dta propietara apartamentului, facturile vor veni în continuare pe numele lui. Fiecare factură se plătește la furnizorul ei. Pe verso scrie modalitățile de plată.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca ai unde sa stai cu parintii acasa nu te baga sa inchiriezi nu o sa i ti ajunga banii si de chirie se cere garantie si plata chiriei in avans pe 2 luni, plus intretinerea e scumpă lumina telefonul cablul internetul, si facturile nu vor fi pe numele tau deoarece apartamentul sau garsoniera pe care o inchiriezi nu este a ta, si orice abonament vrei sa i ti faci trebuie sa ceri aprobarea proprietarului deoarece casa este a lui. Cel mai bine stai acasa si lasa chiriile ca ajungi muritoare de foame si datornică la intretinere nu vei avea bani si de chirie si de facturi. Ai servici? Sau de ce te bate gîndul sa te muti in chirie?

| CodrutElian1990 a răspuns:

Inchirierea nu se face la notar, cum gresit spune Spo0ky. Inchirierea se face printr-un contract sub semnatura privata. Si nici nu mai este obligatorie inregistrarea la ANAF, doar daca vrea proprietarul, deoarece el trebuie sa faca declaratie de impunere.
Daca vrei sa ai un contract legalizat, mergeti la un notar si cu 10-20 de lei il legalizati, in loc sa dai 100-150 de lei.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Chiar daca ati inchiriat apartamentul, facturile vin pe numele proprietarului.
Daca va intelegeti cu proprietarul le puteti plati si voi.
Curentul si gazul de pe contul fiecaruia. Iti deschizi un cont unde poti plati.
Apa si cheltuielile comune se platesc la asociatie: au birouri sau de pe net, cu comision de 3, 51 lei. Apa este posibil sa se plateasca direct la firma si atunci se procedeaza ca la curent electric.
Cablul de pe net.
Facturile le primesti in cutia postala a apartamentului, daca proprietarul nu a schimbat adresa de primire a acestora.
Despre toate trebuie sa-l intrebi pe proprietar, deoarece sunt obiceiuri diferite de zona.

| Superior a răspuns:

CristiDinBucuresti are drepate (desi ma are la ignor).
Cu parintii oricum nu o sa mai stai mult timp dupa ce-ti faci o familie, asa ca mai profita putin. In plus, o sa pierzi multi bani pe chirie si utilitati. In realitate, banii aia s-ar putea investi in partea materiala, educatie si afaceri. Daca ai iubit si vrei sa-ti intemeiezi o familie, ar avea mai mult sens asa. Daca ai iubit si vrei sa fufu cu el, lasa-l pe el sa care greul financiar, cel putin o perioada. Sau cand vrei fufu te duci la hotel 2-3 nopti.
Vrei sa arati ca esti independenta? E o prostie. Nu trebuie sa uitam de unde plecam. Ma rog, din partea mea fiecare face ce vrea cu banii. Acum ca daca tu ai 10.000 euro si le dai foc, putin ma afecteaza.
Ca sa nu zici ca raspunsul meu e inutil fiindca oricum nu vei tine cont de sfatul meu (si poate vei regreta sau nu mai tarziu asta), iti voi explica ce e de facut.
In primul rand, persoana care-ti inchirieaza te va pune sa fii atenta la datele de plata a intretinerii si contorizarea apei. Intretinerea, la mine cel putin, se plateste la un nene in scara blocului numit "administratorul blocului". Apoi tot el iti va da sarcina de a lua din cutia postala plicurile cu facturile la electricitate, plicuri pe care le scanezi cu o aplicatie de banking pe telefon si le platesti cu cardul sau te duci la cel mai apropiat ghiseu al furnizorului cu factura si platesti. Nu-i pasa nimanui cine plateste in numele cui (adica tu in numele celui care-ti inchirieaza) atata timp cat se plateste.
Apropo, mai bine ti-ai lua o garsoniera ca la aia platesti cat platesti la chirie aproape rata bancara, dar macar ramane a ta.

| dinaprilie a răspuns:

Aditional daca proprietarul nu are "conturi" deschise pe la furnizorii de utilitati iti poti deschide si tu online stiind niste date despre furnizori ( ex: contract cu electricitatea, internet, apa etc ). Mai revino dupa ce te muti si te mai descurcam daca nu te prinzi.