| AnjaAHUI a întrebat:

Bună TPU!

La începutul lunii august, mai exact pe 2 august am făcut un mic accident cu mașina. Am căzut cu ea într-un șanț, încercând să întorc în fața casei unei rude. Accidentul nu a fost grav, iar personele din mașină nu au avut absolut nicio problemă. Singurele daune produse au fost la mașina mea, adică partea stângă și bara îndoite.
Împreună cu cei care erau de față am zis să sunăm la poliție, întrucât acesta este lucrul care trebuie făcut. A venit un echipaj, a întocmit procesul verbal, mi-a luat alcoolemia, care era 0 și m-a întrebat ce s-a întâmplat, dacă aveam viteză și tot ce se mai întreabă. Nu am avut viteză, întrucât întorceam și dădeam cu spatele, dar odată ce roata din spate a căzut în șanț nu am mai putut să scot mașina de acolo.
După ce mi s-a întocmit procesul verbal mi s-a deschis și dosar penal. Nu am înțeles pentru ce, dar mi s-a dat o dovadă pentru a putea conduce în continuare, în lipsa permisului care se află la dosar.
Mi s-a spus că în 30 de zile se va soluționa dosarul și permisul îmi va fi restituit. Nu s-a întâmplat acest lucru și din păcate poliția nu îmi oferă nicio informație. Am încercat să sun la rutieră să văd dacă pot afla ceva despre dosar și mi s-a spus că va trebui să mă prezint în instanță. Aș vrea să știu când va trebui să mă prezint în instanță, dacă va trebui să îmi iau un avocat, ce va trebui să fac, dar poliția nu îmi spune nimic.

Întrebările mele sunt următoarele:
1. Cât se poate prelungi acest dosar și de ce de fiecare dată când vorbesc la poliție mi se spune că ei nu știu astfel de informații?
2. Ce pot face în afară de a aștepta să mi se dea vreo veste? Pot face ceva? Cu cine aș putea vorbi?
3. Cunoașteți sau aveți astfel de cazuri cărora li s-a întâmplat la fel? Ce au făcut?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Absolut uluitor! Pentru ce infractiune ti-au intocmit dosar penal, daca nu a fost nici o persoana ranita?
In mod normal si legal, daca este adevarat ce-ai scris, trebuia doar sa-ti dea o adeverinta pentru reparatii. Fapta ta nici mcar contraventie nu este, cu atat mai putin infractiune.
N-ai ce cauta in instanta. Pentru a ajunge la judecata trebuia sa se fi inceput urmarirea penala, ascultandu-te si pe tine, un procuror sa fi intocmit un rechizitoriu pe care sa ti-l prezinte, dosarul sa ajunga la judecatorul de camera preliminara, unde sa fi fost si tu citat iar abia apoi ajungea in judecata. Pana la judecata puteai solicita restituirea permisului, de la procuror.
Subliniez: toate cele ce ti-am spus sunt corecte in masura in care si tu ai expus situatia de fapt reala.

4 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Omule tu vorbesti serios? Ai chemat politia doar pentru ca ai dat in sant cand ai intors, incredibil ce spui aici.

Si in baza a ce ti-a facut dosar penal? A facut cineva plagere pe numele tau, ai facut accident cu victime de ti-a fost retinut permisul?

Oricum o sa primesti NUP, dar totusi nu imi vine sa cred ce zici.

| Simpatic a răspuns:

Cu aceste treburi "gaboricesti" tragi concluzia ca nu e bine frate sa mai suni la ei daca tu iti avariezi lucrul tau, o sa sara destui idioti sa zica ca orice incident se raporteaza pentru ca nu poti merge cu masina botita si asa mai departe, dar se pare din ceea ce ai patit tu ca e mai ok sa iti faci masina in regie proprie si sa nu fi declarat nimic acestor militieni melteni, prosti si increzuti.
Nu aveau de ce sa faca niciun dosar penal in acest caz, nici macar nu ai stricat un gard. Gabori incompetenti.

| Digikey a răspuns:

Ai intrat cu o roata in sant si pentru asta ai chemat politia.
Trebuia sa chemi un prieten cu 4x4 sa te traga sau un tractor.

| AnOnImuSS1 a răspuns:

..Incredibil ..sincer iti spun ca te-au luat de prost si acei agenti de la rutiera nu au nici o treaba cu rutiera..sunt niste incompetenti ..dosar penal se face doar pentru vatamarea corporala a unei persoane (adica daca ai ranit sau ai omorat pe cineva sau daca te faci vinovat de lovirea altui participant la trafic din care a rezultat doar avarierea autovehiculului )daca este real ce zici sfatu meu este sa iti iei un avocat iar daca prin consultare reiese ca agentii rutieri au comis un abuz poti sa ii dai in judecata pentru abuz si neindeplinirea sarcinilor la locul de munca.
P.S-nu sta cere bani de la cineva si consulta-te cu un avocat cat mai repede. timpul trece iar tu stai pe tusa aiurea!