| Smookie9 a întrebat:

Buna TPU.Recent am primit o amenda de autobuz(firma transurbis) si mi-a fost confiscat carnetul de elev. Faza e ca nu mi-a cerut date, mi-a luat doar carnetul si a zis cand vin cu plata mi va da.Problema e in felul urmator: de cand mi-am notat datele in el, am schimbat si adresa si numarul de telefon, deci doar numele si scoala sunt valabile. Pot sa patesc ceva? Un prieten care a dat toate datele valide, fiind amendat cam acum 1-2 luni, nici acum nu i-a venit macar amenda acasa, neplatindo-o.Asadar,este vreo sansa ca eu sa o primesc?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti-a raspuns deja Ioandelasal. Nu aveau voie sa-ti ia carnetul. Nu au voie sa-ti opreasca nic un act. Numai politia are dreptul sa-ti retina actele.
Cit priveste ce spui in cealalta postare, ca te amenintau cu politia, n-au facut decit sa te intimideze.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod normal nu aveau voie sa-ti ia carnetul de elev, trebuiau doar sa-ti noteze datele. Pot sa te amendeze ori sa-ti dea numai un avertisment. Numai bine!

| unknownn a răspuns:

Da stai putin, pe ce baza iti confisca carnetul de elev? Au mandat ceva?
Daca vrei sa te complici poti sa-i arzi rau.

| aleph a răspuns:

La prima vedere, a vrut sa te intimideze daca nu ai nevoie de carnetul de note, poti sa uiti de amenda, si eu am luat o menda pe autobuz, am primit o hartie acasa prin care sunt instiintata ca am de plata acea amenda si ...atat. daca nu ai vreun imobil(masina) pentru care sa platesti impozit nu o sa patesti nimic, daca chiar vroia sa iei amenda, controlorul proceda ca la carte, mai intai te legitima cu un act legal etc. dupa parerea mea a fost o intimidare sa vada daca-i merge. daca era ceva serios te amenda pe loc (inclusiv emiterea unui proces verbal in prezenta ta), eu zic sa stai linistit. amenzile se prescriu in 5 ani, si la mine au trecut 5, si nu am platit nimic...

| Smookie9 explică:

Pai eu le-am dat pentru ca erau cu telefonul la mana amenintandu-ma cu politia.Deci sa inteleg ca nu pot pati nimic, chiar dimpotriva?

| Smookie9 explică:

Nu mai zice nimeni nimic? Dau funda raspunsului care ma ajuta sa ma linistesc va rooog

| anonim_4396 a răspuns (pentru Smookie9):

Ti-a raspuns deja Ioandelasal. Nu aveau voie sa-ti ia carnetul. Nu au voie sa-ti opreasca nic un act. Numai politia are dreptul sa-ti retina actele.
Cit priveste ce spui in cealalta postare, ca te amenintau cu politia, n-au facut decit sa te intimideze.