Întrebare recomandată | Tinna666 a întrebat:

sper sa aveti rabdare sa cititi tot si sa ma sfatuiti.deci,parintii mei au divortat acum 7 ani si atat eu cat si sora mea am ales sa ramanem cu tata pentru ca mama a fost cea care a plecat.in momentul in care au divortat mama si-a schimbat buletinul si a trecut adresa surorii ei in buletin.a fost obligata sa ne plateasca pensie alimentara pana la varsta de 18 ani.cand sora mea a implinit cei 18 ani nu a facut nimic pentru a primi pensie alimentara chiar daca isi continua studiile.anul trecut am facut si eu 18 ani si am decis sa o dau in judecata pentru a primi in continuare pensie alimentara pe perioada studiilor.am castigat acest proces in instanta, dar ea nu s-a prezentat la nici un proces..eu tin legatura cu matusile,unchii si bunica din partea ei, dar nimeni nu mai stie nimic de ea de ani buni..problema este ca desi am castigat procesul ea nici macar nu stie lucrul asta si nu are cum sa imi trimita banii deoarece toate instiintarile le primea matusa mea la care are mama adresa din buletin..am dat-o in urmarire generala la politie si nici politia nu o gaseste.cand primeam pensie alimentara imi venea din ramnicul sarat,eu sunt din petrosani,dar nu stiu cum m-ar putea ajuta lucrul asta.ea detine aici, in orasul din care sunt eu un apartament si un spatiu comercial care au fost sparte si au devenit adapost pentru oamenii strazii.intrebarea mea este urmatoarea:cum imi pot gasi mama? si in caz ca nu o gasesc pot face cerere in instanta ca proprietatile ei sa fie trecute pe numele meu si astfel sa echivaleze pensia alimentara?

Răspuns Câştigător
| Beatricess a răspuns:

Poti face cerere ca instanta sa-ti dea proprietatile ei sa fie trecute pe numele tau, in schimb despre mama ta nu stiu ce sa zic. sper ca te am ajutat :*

| Tinna666 explică (pentru Beatricess):

Voi incerca happy multumesc pentru raspuns, apreciez :*

21 răspunsuri:
| Dreamer a răspuns:

In situatia ta am fost si eu, doar ca la mine tatal a fost cel care a plecat. Cum el detinea o firma de paza si protectie + alte afaceri ar fi trebuit sa iau pensie alimentara undeva la minim 1000 euro / luna. Sti ce am facut cu pensia alimentara?! ....nu am luat-o niciodata, pentru ca nu m-a interesat. Cnd parintele nu este parinte nu imi trebuie nimic de la el. Sa dai in urmarire generala pentru o amarata de pensie alimentara?! Pe bune?! Ridica-te pe picioarele tale, nu astepta ceva de la cineva care iti ofera acel ceva doar pentru ca este obligat sa ti-l ofere.

| Tinna666 explică (pentru Dreamer):

Da,ai si tu dreptatea ta si crede-ma ca ca m-am ridicat pe propriile puteri si voi face asta in continuare, dar vreau sa o gasesc nu numai pentru bani.eu asa sunt, cand stiu ca ceva este al meu si mi se cuvine lupt pentru acel ceva si nu ma intereseaza daca il primesc din obligatie sau pentru ca persoana respectiva isi doreste sa imi dea acel lucru.multumesc pentru raspuns happy

| sabin89 a răspuns:

Și între timp taică-tu ce zice? Văd că nu mai pomenești de el nimic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sabin89):

Ce relevanta are ce spune taica-su, intr-o astfel de situatie?

| Tinna666 explică (pentru sabin89):

Tata prefera sa nu se bage.si atunci cand am dat-o in judecata pentru pensia alimentara a spus ca daca eu vreau sa ma judec cu propria mama e alegerea mea.

| sabin89 a răspuns:

Și mie mi se pare deplasată atitudinea asta a ta. E posibil și să greșesc, îți spun numai cum mi se pare mie. Să îți dai în judecată propria mama, să umbli prin tribunale, să o dai și în urmărire generală la poliție...Așa ceva n-am mai auzit. Și pentu ce? Pentru o amărâtă sumă de bani, pe care ar trebui să ți-o mai dea o perioadă de timp. Cine știe prin ce dificultăți o mai fi trecând și ea, săraca; o fi încercat o nouă relație și nu a mers, o fi având dificultăți financiare, necazuri sentimentale, poate și probleme de sănătate...nu știi. O mai stresezi și o mai hărțuiești și tu, propria fiică. Nu degeaba te-am întrebat de taică-tu. Vezi că el preferă să nu se bage, deci nu te încurajează la acțiunile astea, lucru ce ar putea să-ți dea de gândit. Banii ăia de care ai nevoie se mai pot face și altfel, lucrând ceva, plus un mic ajutor care nu mă îndoiesc că ar veni din partea tatălui tău.
E doar o părere a mea și, repet, posibil și să greșesc. Oricum, cred că ai vrut să auzi păreri sincere, nu meșteșugite frumos, doar ca să sune bine la ureche.

| Tinna666 explică (pentru sabin89):

Ai dreptate, astept raspunsuri sincere si chiar iti apreciez sinceritatea si e normal sa gandesti asa tinand cont ca nu cunost toata situatia..eu nu imi caut mama neaparat sa o storc de bani, nu i-as face niciodata rau.desi ne-a parasit o iubesc si nu o judec pentru ce a facut. tatal meu nu a vrut sa se bage deoarece nu voia sa suporte cheltuielile in niciun caz ca se gandea la ea.toate cheltuielile le-am suportat eu.eu imi doresc sa imi gasesc mama pentru ca nimeni nu stie nimic de ea, bunica mea, mama ei plange mereu si spune ca ii este dor de ea si ar fi in stare sa ia Romania la puricat sa o caute.nu neg nici faptul ca mi-as dori sa imi plateasca si acei bani pentru ca mi-ar fi de ajutor, cum am mai spus lucrez deja dar nu strica niciodata.nu e ca si cum ar fi un nimeni in drum, are proprietati care valoreaza foarte mult si ea prefera sa se lase pe mana oamenilor strazii decat sa ni le dea noua, mie si surorii mele.este o situatie mai complicata in familia mea happy daca am ramas cu tata nu inseamna ca el isi face toate indatoririle de tata, dar prefer sa nu intru in detalii..intrebarea mea era daca exista o cale prin care imi pot gasi mama happy

| Ruxandra15 a răspuns:

Te gandesti ca poate fi moarta? Daca proprietatiile ei nu valoreaza nimic nu ai de ce. Dar de ce rudele sa nu plateasca in locul ei. Matusa sau bunica ta sa iti plateasca pensie alimentara.

| Tinna666 explică (pentru Ruxandra15):

Nu e moarta,am primit pensie alimentara pana anul trecut in iunie si nu trimitea nimeni in locul ei asa ca ii sunt eu draga :p matusa si bunica nu au nicio obligatie sa imi plateasca mie ceva si legat de proprietati, valoreaza foarte mult, doar ca mna, nu mai sunt folosite de multi ani si au fost sparte, dar daca schimbi geamurile si faci curetenie calumea acolo chiar sunt super ok. oricum multumesc pentru raspuns kiss

| Ruxandra15 a răspuns (pentru Tinna666):

A trecut 1 an. Intr-un an se pot intampla multe. Daca a trecut frontiera?

| Rebecca123 a răspuns:

Mama ta probabil este plecata in alta tara daca a disparut asa din senin. Daca ai dat-o in urmarile generala la politie, ei cand vor afla ceva despre ea te vor anunta.Pana atunci, nu pot face nimic.Imi pare rau ca ea v-a parasit..pentru ca sunt mai putine cazuri in care mama pleaca si lasa copii decat cand tata pleaca.Nu esti prima si nici ultima care vrea la facultate dar nu are bani. Daca ai deja 18 ani, angajeaza-te undeva pe termen scurt cat sa strangi niste banuti sa-ti poti plati taxele.Banii nu se gasesc in copaci si nici nu se castiga stand degeaba.

| Tinna666 explică (pentru Rebecca123):

Am medie si voi intra la buget, cat despre lucrat, lucrez ca si cosmetician acasa..castig cat sa imi pot cumpara tot ce am nevoie, urmeaza sa ma angajez la un salon pentru ca am primit o oferta happy m-am obisnuit cu ideea ca mama a plecat si a ales sa nu ma mai caute, dar consider ca trebuie sa isi faca datoria de parinte si sa plateasca pensia aceasta..macar atat.cei de la politie m-au tot sunat sa ma intrebe daca am aflat ceva de ea pentru ca ei nu au gasit-o sad

| Rebecca123 a răspuns (pentru Tinna666):

Bravo e bine daca poti sa-ti castigi si singura banii. Pai, poate o va gasi politia pana la urma..si sa continue sa va dea pensia alimentara pe care o meritati.Ai dreptate macar atat sa faca dupa ce ca va abandonat.

| IzzyIzzuka a răspuns:

O intrebare : la intrebarea aia cu avortul ai zis ca mama ta a murit cand tea nascut.:/, nu?

| Tinna666 explică (pentru IzzyIzzuka):

Lol nu..am spus ca am o cunostinta careia i-au murit copii la nastere..si am mai spus ca stiu cum e sa fii crescut fara mamawinking..nu am spus ca a murit

| IzzyIzzuka a răspuns (pentru Tinna666):

Aaa laughing scuze

| Tinna666 explică (pentru IzzyIzzuka):

Nu-i nimic happy

| cezara14 a răspuns:

Draga mea tinna666 iti voi spune doar ca este foarte greu sa-ti gasesti mama. eu as spune ca trebuie mai intai sa mergi la toate rudele ei

| cezara14 a răspuns:

Ca sa le intrebi daca nu stiu cumva unde s-a dus mama ta. In caz ca primesti ceva informatii teduci s-o cauti, iar daca nu angajezi un detectiv particular dar te va costa multi bani. Sper ca te-am ajutat. happy Fundită? kiss

| Tinna666 explică (pentru cezara14):

Tin legatura cu toate rudele ei, de la frati, surori pana la mana ei, bunica mea..nimeni nu stie nimic de ea.si nici nu sunt dispusa sa chestuiesc atatia bani pentru un detectiv, urmeaza sa ma inscriu la facultate si am nevoie de bani, plus ca am cheltuit ceva si cu procesul pentru pensie alimentara sad