Întrebare recomandată | kittyoanaandreescu a întrebat:

Spuneti-mi va rog in legatura cu "abuzul de incredere" plangere...am imprumutat unui amic suma de 330 ron si nu mai vrea sa mii dea inapoi. cum as putea sa intru in posesia banilor pe cale legala avand in vedere ca nu am cum sa demonstrez ca eu i-am dat banii pentru ca nu au fost martori?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fara martori nu poti demonstra nimic, daca el nu recunoaste imprumutul.
Incearca sa-l abordezi de fata cu cel putin 2 persoane si sa-i ceri restituirea imprumutului, eventual sa-i mai acorzi un termen. Daca recunoaste fata de persoanele respective ca-ti datoreaza acea suma atunci vei avea martori si poti sa-l dai in judecata pe cale civila.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Pe scurt, data viitoare alegeți-vă mai bine amicii.

Sigur, ce spune @ioandelasal e foarte corect strict teoretic. Însă, realist vorbind, banii ăia s-au dus.

| unknownn a răspuns:

Numa daca ai pile pe la minister ai putea rezolva.
Sau mai exista o modalitate, sa il faci pe el sa recunoasca ca i-ai dat banii cu imprumut, la telefon sau in realitate, si sa il inregistrezi in acel moment, poate poti sa ii faci dupa aceea plangere la politie si ai dovada.

| Vasybulan a răspuns:

Pai tocmai asta e problema. Ca nu ai avut martori care sa asiste la momentul in care ii inmanezi banii. Cred ca din pacate vei ramane cu banii dati si cu buza umflata. Imi pare rau, caci si eu am patit-o.