| mihay0932 a întrebat:

Tocmai am primit vestea ca am fost exmatriculat din cauza absentelor cam 150 tot anu.ideea este ca mai am cam o luna de scoala si sunt clasa a 12 as vrea sa stiu daca pot face ceva sa nu pierd anul, astept cat mai multe opinii

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Inainte de decizia de exmatriculare, ar fi trebuit, conform art. 125 din ROFUIP(http://www.sfatulmedicului.ro/......t-pre_3341 sa primesti un preaviz de exmatriculare ( cu mult timp inainte de a ajunge la 150 de absente!) Daca nu ai primit, poti da scoala in judecata si sa ceri anularea actului administrativ. Un avocat stie cum se procedeaza!

O alta solutie este contestatia conf. art 133 din ROFUIP.

| mihay0932 explică (pentru alessia5158):

Eu am primit preaviz dintrala dar acu vreo 2 saptamani.Nu m-am gandit ca o sa ma exmatriculeze.Stiu ca am fost intr-un cuvant prost dar acum as vrea sa stiu daca pot sa remediez asta. In ce consta acea contestatie?

| alessia5158 a răspuns (pentru mihay0932):

Contesti, pentru anumite motive, decizia de exmatriculare--- motivele trebuiesc sa fie credibile(de ex: ai lucrat sporadic si fara contract pentru a avea suport financiar necesar finalizarii studiilor). Raspunsul favorabil sau defavorabil la contestatie depinde mult de imaginea pe care ti-ai creat-o in scoala respectiva.

| mihay0932 explică (pentru alessia5158):

Gata s-a hotarat. Sunt exmatriculat cu drept de reinscriere din toamna. Oricum multumesc! o sa iti dau fund pentru ca a fost cel mai pertinent raspuns

| alessia5158 a răspuns (pentru mihay0932):

Stii vorba aia:"un sut in spate e un pas inainte!" Asa ca, tot inainte si NU abandona! Dupa o experienta asemanatoare cu a ta, fiica-mea este acum in ultimul an la drept iar, pentru urmatoarea perioada, se gandeste sa aplice la o univ. din Scotia.
Tot inainte si tie!

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca vei fi exmatriculat poti face contestatie, daca ai motive intemeiate. Daca esti exmatriculat si nu-ti aproba contestatia atunci n-ai ce face decat sa repeti anul.
P.S. De ce-ai lipsit atat?

| mihay0932 explică (pentru Ioandelasal):

Am un dirig imposibil si alte chestii, nu zic ca nu-s vinovat dar de acum timpul nu pot sal intorc.am auzit cv de genu ca sa ma inscriu la alt liceu anul asta co toate ca suna a ceva ireal

| Ioandelasal a răspuns (pentru mihay0932):

Daca esti exmatriculat nu te poti inscrie la alt liceu, cel putin pana la inceperea anului scolar in toamna.

| njohn a răspuns:

Doar sa iti dea sansa sa termini 12 clase, dar la bac nici gand sa te inscrie

| Anonim232323 a răspuns:

Incearca sa te duici mai des la scoala, stiu eu...

| mihay0932 explică:

Pot sa ma inscriu in alta parte acum? sau mai bine zis pot face ceva sa dau bacu? va rog mult sa ma ajutati