| anonim_4396 a întrebat:

Zilele acestea am fost să plătesc o factură. Avem o restanță de pe luna anterioară și factura curentă. La ghișeu am spus clar că vreau să plătesc restanța, însă doamna s-a încurcat și mi-a încasat pentru factura curentă, eu mai aveam și alte facturi, plus că erau ultimele minute înainte să închidă și nu am observat. Azi am mers să plătesc și factura curentă pe care știam că o mai aveam de plătit, că știam că am plătit restanța. Și în seara asta m-am uitat pe chitanțe și am văzut că sunt două cu aceeași sumă și atunci mi-am dat seama că am plătit factura curentă de două ori. Totuși nu a fost vina mea, că i-am spus clar, dar doamna s-a încurcat. Cum se rezolvă această problemă? Îmi primesc banii înapoi sau vor rămâne pentru factura viitoare? Factura este pentru gaz.

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Iți face totalul plătit, dacă depășește necesarul îți scade din facturile următoare, dacă nu ajunge, figurezi cu diferența ca restanță (concluzie; nu-i bai!)

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca să modifice ei în contabilitate, mergi la ghișeu cu chitanța și cere acolo rectificare.

| JicaContra a răspuns:

Factura viitoare o sa vina cu minus pe suma platita

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ramane pe factura viitoare., Din ce inteleg eu de ma sus: daca ai platit de 2 ori valoarea facturii curente, dar nu valoarea celei restante. Eu nu stiu sumele deci Daca suma platita depaseste valoarea restanta+ factura curenta atunci ce e in plus merge mai departe., daca nu mai ramai in restanta cu diferenta.
A avea platit in plus e ceva banal., datorita ca s-a bagat estimare eu am platit la gaz o suma ce acopera consumul ce o sa fac pana in toamna anului asta.