| Geanina_Corciu_1990 a întrebat:

Zilele trecute un jandarm mi a cerut sa ma legitimez deoarece am mers fara bilet de autobuz. I-am dat un nume fals, mi-a scris proces verbal si am primit astazi in posta amenda.Ce pot pati daca nu o platesc? Mentionez ca am 16 ani.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu platesti tu sau parintii si nu te pot executa silit atunci se poate sesiza instanta de judecata pentru transformarea amenzii in ore de munca in folosul comunitatii, minorii peste 16 ani pot fi obligati la maximum 25 de ore.

| mgtow a răspuns:

Cand vei avea casa ta si platesti impozitul ti se va trage amenda, impozitul fiind mai mare datorita acelei amenzi pana o platesti de tot. Dar de ce ai dat adresa ta? Puteai sa inventezi una si data viitoare mergi cu bilet.

| mona a răspuns:

Amenda intra la impozit si vor afla parintii

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai dat nume fals, dar adresa corecta?

| Naidure a răspuns (pentru suntserios):

Un mare idiot

| Geanina_Corciu_1990 explică (pentru suntserios):

Am dat nume fals, m-a verificat si a vazut ca am mintit. si apoi i am dat numele corect si mi a scris procesul verbal

| Geanina_Corciu_1990 explică (pentru suntserios):

Am dat un nume fals, a verificat sa vada si a vazut ca am mintit si apoi mi-a scris procesul verbal.