| MirceaGheorghe2707 a întrebat:

acum 2 zile, am dat de un baiat cu care aveam niste conflicte, si m-am dus la el si i-am infipt mana in gat, si i-am dat un foarte usor pumn, nici nu il pot numi pumn deoarece mi s-a facut mila si doar l-am atins pe obraz. Acesta a plecat fara absolut nicio rana, pe bicicleta, dupa 10-20 de metri, m-a amenintat si a fugit. Ieri politia a venit la mine ca are maxilarul rupt si este in spital, iar doctorii nu ii mai dau multe sanse. Acum eu stau cu grija stiind ca n-am facut nimic si eu am 5 martori si el doar unul. Am nevoie de un raspuns urgent de catre un cunoscator.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| dannyel86 a răspuns:

Cazul va fi anchetat de politie. Trebuie sa se dovedeasca ca tu esti cel care l-a agresat grav, astfel incat sa dea vina pe tine ca a ajuns sa fie internat in spital. Se va face o investigatie medicala, pentru a se stabili sursa agresiunii. Poate a cazut ulterior de pe bicicleta sau poate altcineva l-a agresat tot in ziua aceea, si a dat vina pe tine.
Anchetatorii vor sti sa-si faca treaba.
Partea cu "doar l-am atins pe obraz" e doar parerea ta. Asupra victimei, atacul tau ar fi putut fi mai grav decat crezi.
Daca stii ca nu l-ai lovit, astfel incat sa-l bagi in spital, nu trebuie sa-ti faci griji.
E lucru bun ca ai avut si martori, dar nu va fi in avantajul tau daca umbli cu minciuna.
Tot se va demonstra ca tu esti vinovatul, daca l-ai lovit puternic si a ajuns in spital din cauza ta.
Fapta se incadreaza la infractiunea "vatamare corporala grava".

| MirceaGheorghe2707 explică (pentru dannyel86):

Nuu, stiu ca nu l-am lovit grav, se spunea ca cica are maxilarul rupt, dar dupa ce l-am atins, a fugit cu bicicleta si a inceput sa ma ameninte si d-astea.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu mai are șanse de la un maxilar rupt?

| MirceaGheorghe2707 explică (pentru suntserios):

Acum am aflat ca a iesit din spital si ca este acasa, am fost azi la el, si nu a vrut sa iasa sa discutam.

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Cum sa fie in spital pe moarte? Nu cumva la calcat masina in drum spre casa.
Si ce ti-a facut politia, doar a venit la tine si ti-a spus ca e in spital?

| MirceaGheorghe2707 explică (pentru PrintesaGumitaa):

Da, si ca e in stare grava, si azi am fost la el si nu a vrut sa iasa sa discutam.