| Danescu_Catalin_1997 a întrebat:

acum cateva zile stateam la o banca a impreuna cu 3 prieteni, la un momemnt dat a venit un echipaj de politie ne-a cerut sa ne legitimam dupa care au plecat si am primit un proces verbal acasa pentru tulburarea linisti publice pe care doresc sa o contest.Tin sa mentionez ca la rubrica de martori din procesul verbal scrie "era o ora tarzie".As dori sa stiu daca trebuie sa platesc cheltuieli de judecata daca nu se anuleaza procesul verbal si daca am sanse sa il anulez in aceste imprejurimi.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Taxa judiciara de timbru pentru plangerea contraventionala este de numai 20 de lei.
Daca ai martori ca n-ai savarsit contraventia pentru care ai fost amendat (tulburarea linistii publice) atunci ai o sansa sa fie anulat p.-v.c., in caz contrai nu ai sanse.
Vezi ca plangerea contraventionala trebuie facuta in maximum 15 zile de la data primirii p.-v.c., la judecatoria de care apartii.

| Danescu_Catalin_1997 explică (pentru Ioandelasal):

Daca voi pierde procesul va trebui sa platesc ceva

| Ioandelasal a răspuns (pentru Danescu_Catalin_1997):

Va trebui sa platesti doar amenda, altceva nu trebuie sa platesti.

| BroascaCuElice a răspuns:

Trebuie, daca pierzi procesul