Întrebare recomandată | vladutz1995 a întrebat:

Am 50 de ani ai locuiesc in Italia de 10 ani. Tatal meu a murit in urma cu 1 an iar mama este inca in viata. Eu mai am doua surori, iar mama mea locuieste la una dintre ele. Pe timpul lui Ceausescu eu i-am cumparat un apartamet tatalui meu iar actele sunt pe numele lui. Cum pot intra in posesia acestui apartamet? Sora mea mai mica recunoaste ca eu am cumpart acel apartament dar cealalta sora nu este de acord ca sa il iau eu. Cum trebuie sa procedez? Va multumesc

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui sa faci procedura succesorala si, in cadrul acesteia, mama ta si surorile sa renunte la mostenire si o sa mostenesti tu intreg apartamentul.
In caz contra va trebui sa te judeci cu sora care nu renunta si sa dovedesti ca ai dat intreaga suma pentru cumpararea apartamentului.
Vezi sa soliciti deschiderea procedurii succesorale inainte de trecerea a 2 ani de la deces, altfel vei plati impozit de 1% din valoarea apartamentului. De asemenea trebuie sa accepti succesiunea in termen de 1 an, acesta este termenul de acceptare expresa a succesiunii. Du-te cat mai repede la un notar public de la locul ultimului domiciliu al tatalui tau si o sa afli tot de ce ai nevoie pentru succesiune.

mira
| mira a răspuns:

Este un caz incurcat.Ai nevoie de un avocat.Mama si sora ta pot depune marturie ca numai tu ai dat banii? Mai stie cineva ca i-ai cumparat un apartament tatalui tau? Mama ta are si ea drept de mostenire?

| vladutz1995 explică (pentru mira):

Mama mea e cam influentata de sora mea mai mica care nu e de acord, dar sunt multe rude care stiu faptul ca eu l-am cumparat. Da si mama mea are dreptul la mostenire.

| vladutz1995 explică (pentru vladutz1995):

Sora mai mare, la care sta mama scuze

| mgtow a răspuns:

Fara vreun act doveditor care zice ca tu l-ai achitat nu sant sanse dar se pot obtine documentele de cadastru de la primarie sau un notar, taicameu a cumparat un imobil nou si notarul i-a dat toate actele in care spune vechii proprietari (indiferent ca a fost facut pe teren nou stipuleaza ca nimeni nu a intrat in posesia acelui apartament inainte si e nou nout) in cel mai bun caz o sa ti le trimita de la Bucuresti.

| vladutz1995 explică (pentru mgtow):

Pot veni in caz de ceva acasa

| vladutz1995 explică (pentru mgtow):

Deci eu i-am cumparat tatalui meu apartamentul, nu apar in nici un contract eu

| mgtow a răspuns (pentru vladutz1995):

Dar cand ai cumparat imobilul pune cumparatorul si cine a fost proprietarul asa ca...

| vladutz1995 explică (pentru mgtow):

Pai cumparatorul cred ca a fost tatal meu, eu i-am dat bani. cred

| vladutz1995 explică (pentru mgtow):

Deci nu am cumparat apartamentul de la el, sau el de la mine. ci eu i-am dat bani sa isi cumpere un imobil de la alta persoana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Singurul proprietar este tatal tau, daca in acte nu apare si mama sau nu scrie "casatorit". Mostenirea se imparte intre voi 4. Mama 1/4 din proprietatea tatalui, iar voi surorile, 3/4. Daca mama nu este coproprietara, se imparte intreg apartamentul. Daca este, se imparte doar jumatatea tatalui.
Daca ar fi scris in actul de cumparare ca banii provin de la tine, totul era simplu. Intrai in posesia apartamentului. Asa insa... Sau, poate ai alt act doveditor ca tu i-ai dat banii? Daca i-ai dat in mina fara dovezi, nu ai nici o sansa. Sora mai mica poate renunta la mostenire, dar in acest caz partea ei se imparte intre ceilalti mostenitori. Nu ai nici un avantaj. Mai bine accepta si pe urma iti cedeaza partea ei.

| vladutz1995 explică (pentru anonim_4396):

Deci am 2 surori. una este de acord iar cealalta la care sta mama nu

| anonim_4396 a răspuns (pentru vladutz1995):

Am inteles asta. Eu ti-am raspuns cum se vede din partea legii. Daca ai martori (cum am vazut intr-un comentariu) care stiu ca tu ai dat banii, vorbeste cu un avocat si actioneaza-le in instanta. Asta ar fi singura sansa.