| ddsana a întrebat:

Dacă o fata de 17 ani pleacă de acasă și se muta cu o prietenă majora sau cu iubitul ei major, poliția poate face ceva?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Politia nu are atributii in asemenea cazuri, asa incat n-o sa intervina.
Doar daca parintii minorei obtin o hotarare judecatoreasca, de reintoarcere a minorei la domiciliu si parintii o pun in aplicare printr-un executor judecatoresc atunci politia poate interveni, la cererea executorului, daca exista opunere la executare din partea minorei sau altor persoane.

| ddsana explică (pentru Ioandelasal):

Daca acea fata nu vrea sa plece pentru că părinții ei nu au grijă de ea, aceștia pot obține acea hotărâre judecătorească?

| ddsana explică (pentru ddsana):

Asta înseamnă că partiții fetei nu pot face nimic că sa o ia acasă nu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru ddsana):

Judecatorul va pronunta o hotarare, de admitere sau respingere a cererii parintilor, in functie de probele ce se vor administra la dosar. Minora are dreptul sa administreze probe in favoarea ei, probe care sa duca la respingerea cererii parintilor, inclusiv ca nu este bine tratata de parinti si ca faptele acestora ii afecteaza dezvoltarea.

| ddsana explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc