| Hagea_Cristian_1980 a întrebat:

Bună ziua. Am si eu o întrebare. Dacă am depus o cerere de protecție temporara prin ordin judiciar și am fost anunțat de către judecătorie telefonic de a mă prezenta in instanță peste două zile. Eu vreau doar să știu de când este valabil ordinul de protecție temporara de când am fost anunțat telefonic sau după prezentarea în instanță. Menționez că judecătoria mi-a spus telefonic nr. de dosar.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ordinul de protectie este valabil incepand cu data emiterii acestuia de catre judecator, conform L. 2712003, rep. in 2014, citez:
"ART.24. (1) Durata mãsurilor dispuse prin ordinul de protecţie se stabileşte de judecãtor, fãrã a putea depãşi 6 luni de la data emiterii ordinului.
(2) Dacã hotãrârea nu cuprinde nicio menţiune privind durata mãsurilor dispuse, acestea vor produce efecte pentru o perioadã de 6 luni de la data emiterii ordinului."