| Muntea_Marius_1973 a întrebat:

Bună ziua, întrebare, după o decizie definitivă la un dosar asociat s-a repus cauza pe rol de către completul inițial investit toate deciziile anterioare mai sunt viabile?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu stiu ce intelegi tu prin "dosar asociat" si cum s-a repus cauza pe rol de catre primul complet.
Expune situatia cu detalii si o sa-ti dau un raspuns concret.

| Muntea_Marius_1973 explică (pentru Ioandelasal):

93/107/2010 dosar initial investit în procedura de reorganizare a unei firme. 93/107/2010 * la prima rejudecare dosar asociat 93/107/2010** la a doua rejudecare s-a dat decizie de deschidere a proceduri simplificate fiind definitivă judecătorul sindic initial investit a repus cauza pe rol pentru un capăt de cerere nerezolvată eu adm special am cerut reinsertie fiind achitate toate obligatiile din planul de reorganizare iar juristul judiciar a cerut închiderea prin radiere nu prin reinsertie. Întrebarea mea ce efect mai are deciziile anterioare luate prin rejudecare acum cand cauza a fost repusa pe rol găsesti dosarul te tribunalu alba Iulia ca sa va verificați mai bine dacă nu m-am făcut înțeles.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Muntea_Marius_1973):

Din cate spui este acelasi dosar, respectiv 93/107/2010 si s-a repus cauza pe rol pentru capatul de cerere care nu a fost judecat. In aceasta repunere pe rol se va judeca numai acel capat de cerere, restul hotararii ramane.
In acest caz este vorba de completarea hotararii si nu de o noua judecata, conform Codului de procedura civila, citez:
"ART. 444.Completarea hotărârii
  (1) Dacă prin hotărârea dată instanţa a omis să se pronunţe asupra unui capăt de cerere principal sau accesoriu ori asupra unei cereri conexe sau incidentale, se poate cere completarea hotărârii în acelaşi termen în care se poate declara, după caz, apel sau recurs împotriva acelei hotărâri, iar în cazul hotărârilor date în căile extraordinare de atac sau în fond după casarea cu reţinere, în termen de 15 zile de la pronunţare. În cazul hotărârilor definitive pronunţate în apel sau în recurs, completarea acestora se poate cere în termen de 15 zile de la comunicare.
(2) Cererea se soluţionează de urgenţă, cu citarea părţilor, prin hotărâre separată. Prevederile art. 443 alin. (3) se aplică în mod corespunzător."