| bogapostu a întrebat:

Buna ziua,

Am un apartament luat cu Prima casa, am peste 5 ani de la achizitie, si m-am hotarat sa il vand.
Am solicitat si obtinut acordul de la Ministerul de Finante, gasit cumparator, solicitat si obtinut acord banca dar cand am solicitat fiscalul de la Taxe si impozite, desi sunt cu toate obligatile platite la zi, refuza sa mi-l dea pentru ca bunul este grevat de sarcini
Unde pot sa ma adresez pentru rezolvare (mi s-a spus sa sting intai debitul la banca si apoi sa il vand, daca era asa nu mai aveam nevoie de acorduri si ca sa obtin banii trebuie macar un act notarial imposibil de obtinut fara fiscal)

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui sa vorbesti cu primarul localitatii, sa explici ca ai acordul de la MFP si banca si sa dispuna eliberarea certificatului de atestare fiscala, in care pot trece faptul ca imobilul este grevat de sarcini, desi nu-i priveste si n-au nici o treaba cu aceasta.
Poti sa-i spui ca o sa dai primaria in judecata daca nu-ti elibereaza certificatul si sa soliciti si daune.
Depune si o cerere scrisa, ca sa existe dovada pentru judecata, daca se va ajunge acolo.