| Adrianetc a întrebat:

Astazi mergand doar o statie de tramvai, s-a nimerit ca eu si prietenul meu sa fim prinsi de 3 controlori. Neputand fugii, am fost nevoiti sa ne scriem datele (in afara de Cnp) astfel sa platim aman2 o amenda de 30 lei.

Fara jandarmi sau altcineva prezent ne-am inteles sa ne intalnim la un punct sa platim amenda doar ca domn' controlor nu s-a prezentat sa primeasca amenda, am stat pe putin o ora jumate fara sa vina vreunul. Vreau sa stiu daca chiar avem o amenda de platit, si daca da, chiar daca controlorul nu a acceptat sa-mi dea nr lui de telefon astfel sa-l sun, sau alte detalii... unde pot afla cat am de plata? Multumesc

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a plati amenda trebuie sa primesti un proces verbal de contraventie. banuiesc ca le-a fost lene sa-l scrie si nu cred ca vei fi amendat.

| Adrianetc explică (pentru Ioandelasal):

Proces verbal de contraventie adica acea foaie in care-ti scrii datele cnp etc? sau o foaie cu care sa platesc amenda? pentru ca eu am completat acea foaie fara cnp si am scris foarte urat sa nu inteleaga nimeni nimic.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Adrianetc):

Nu tu scrii procesul verbal de contraventie ci controlorul. Daca nu ti-l face pe loc atunci ti-l poate trimite acasa.

| Adrianetc explică (pentru Ioandelasal):

Mai raspunde-mi la o intrebare te rog : Peste cat timp vine amenda acasa, pentru ca au trecut ceva zilesi nu mi-a venit nimic.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Adrianetc):

Daca nu vine in maximum 10 zile nici nu cred ca o sa mai vina, pesemne a vrut doar sa te sperie.

| Intruder19 a răspuns:

Amenda se plateste doar in centrele RATB adica de unde cumperi calatorii.

Daca nu ti-a facut proces verbal nu ai nici o amenda de platit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil doar a bagat putin frica in voi, daca nu ti-a proces verbal inseamna ca si-a batut joc de tine. Daca te-a vazut timorat si asa mai moale pe romaneste "pampalau"...e clar, au vrut sa-si bata joc de tine.Mie personal daca nu im dadea proces verbal, ma durea in 14 si im vedeam de drum.

| Syrenutxa a răspuns:

Sa vedem daca iti raspunde cineva cu experienta, dar eu de cate ori am fost prinsa de controlor nu am platit vreodata amenda. Controlorii le plac sa sperie oamenii si sa scoata tot ce au din buzunare, din moment ce nu au isi bat joc de ei lasandu-i sa astepte undeva. Daca as fi stiut, ti-as fi spus sa nu te duci la punctul ala de intalnire, pe mine m-ar fi durut in cur. Nicio grija, nu e grav.

| IsauraLo a răspuns:

Salut!
Nu ti-a luat CNP-ul, tot trebuie sa o platesti! du-te la sediu...

| Adrianetc explică (pentru IsauraLo):

Nu ai citit Lauro ca nici nu s-a prezentat sa-i dau amenda pe care tot el o baga in buzunar? in plus am scris foarte urat si nici nu stia sa citeasca ce am scris, alt detaliu, eu i-am cerut nr de telefon si nu l-a acceptat, nu a venit a pierdut eu o sa fac urat la "sediu" daca am dita amenda!

| IsauraLo a răspuns (pentru Adrianetc):

Atunci,daca totul este harababura....lasa-o balta!