| Teodor_Butnaru_2001 a întrebat:

astazi un controlor mi-a confiscat abonamentul expirat de o zi, uitasem sa il reinnoiesc, acest controlor mi-a spus ca imi va da o amenda, desi nu mi-a dat PV, si mi-a spus sa ma prezint nu mai stiu unde sa imi ridic abonamentul. Va trebui sa platesc pentru a-mi lua inapoi abonamentul? Si as vrea sa stiu ce date au cei de la RATP sau CTP in baza de date despre mine? Voi primi prin posta un pv?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti primi acasa procesul-verbal de contraventie, in baza lor de date au cele necesare.

| Teodor_Butnaru_2001 explică (pentru Ioandelasal):

Mai am o intrebare, unde trebuie sa ma duc sa imi iau abonamentul si cati bani va trebui sa platesc?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Teodor_Butnaru_2001):

Daca te amendeaza va trebui sa platesti amenda, daca platesti in maximum 15 zile vei plati jumatate din minim.
Abonamentul il ridici de acolo unde a fost emis, nu stiu daca mai trebuie sa platesti ceva pentru abonament, depinde daca este gratuit sau nu sau este cu reducere de 50% sau nu, asta tu trebuie sa stii.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pai, nu-ti da amenda in mana, ti-o trimite acasa, cu tot cu PV-ul atasat.
Era obligatia ta sa reinoiesti abonamentul si daca nu ti-a pasat, acum va trebuii sa platesti amenda.