| 1863939Bogdan a întrebat:

Buna ziua, bunicul meu prin executare silita i-a pus poprire pe pensie de 627, 33% dintr-o pensie de 1900 lei, întrebarea este dacă mai are dosare de executare silita ce o sa facă, o sa-i ia apartamentul care e pe numele lui și al soției, din moment ce poprire are pe pensie?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Regula este ca nu se pot infiinta popriri pe mai mult de 1/3 din pensie. Exceptie face obligatia de intretinere, pentru aceasta se poate popri pana la jumatate.
Daca ar fi si alte popriri s-ar putea face doar dupa ce prima poprire ar fi executata integral.
In schimb se poate face executare silita si asupra unor bunuri mobile (masina, televizor, radio, etc) si apoi, daca este vorba de sume mari, care nu pot fi acoperite altfel si locuintei, in limita cotei detinute de bunic.

Bula
| Bula a răspuns:

Executarea depinde de marimea datoriilor care se executa.
Daca suma datorata este relativmica si este recuperabila in timp rezonabil, atunci se face proprire pa salarul /pensia datornicului.
In cazul cand datoria este relativmica, dar datornicul nu are un venit stabil, atunci se pune sechestru pe bunuri mobile, care se pun la vanzare in caz de neachitarea datoriei,
Daca este o datorie mai mare, compatibila cu imobile detinute, atunci se pune sechestru pe ele, iar daca nu s-a achitat datoria in termenul stabilit de executor, atunci imobilul sechestrat poate fi pus la vanzare de catre executor.

| 1863939Bogdan explică (pentru Bula):

Cam la ce suma se poate executa silit un apartament?

| Bula a răspuns (pentru 1863939Bogdan):

De obicei, peste cateva zeci de mii euro.
Imobilele se executa doar atunci cand datoria este atat de mare incat nu mai este alta cale de a recupera banii (din bunuri mobile, venituri) sau daca cu imobilul a fost girata suma datorata.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| 1863939Bogdan explică (pentru sadrian46):

Pai su nu pot lua apartamentul și atunci ce fac cu executările? Ce se intampla cu ele Și de ce nu pot lua apartamentul dacă puteți să-mi explicații de ce?

| sadrian46 a răspuns (pentru 1863939Bogdan):

Vor reevalua executarea actuală și vor împărți 33% între ele.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mai întîi spune ne daca doresti desigur pe ce a facut el datorii si despre ce suma vorbesti? Are credite la banca? Sau de ce il executa silit? El ce varsta are?

| mi25 a răspuns:

Un caz concret.
Dupa divort, casa a revenit sotului, cu obligarea de a-i plati o sulta de 47 de mii de lei sotiei.
Din venit, 1/3 era oprita ca pensie de intretinere, iar diferenta de la 1/3 la 1/2 era oprita pentu imprumut la banca.
Neavand de unde sa-i mai retina pentru sulta - pe care sotul nu a platit-o (nici macar un leu), casa a fost scoasa la vanzare cu valoarea in jur de 40 de mii de euro. (Am dat suma pentru ca sa apreciati valorile).