| danymaster18 a întrebat:

Ce se intampla daca dintr-o dupa de politie, agentul de la rutiera a indreptat pistolul radar spre mine (cred ca m-a inregistrat), dar nu a venit dupa mine sa ma opreasca, sau macar sa ma atentioneze? Am sanse sa primesc amenda prin posta, se mai practica? sau am scapat pur si simplu? Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| danutz2006 a răspuns:

Nu te cheama nimeni la politie.
In cazul in care te-a inregistrat o sa primesti direct acasa pe adresa proprietarului masinii un proces verbal de contraventie cu suma aferenta.
In cazul in care viteza a fost peste 50km/h mai mare decat limita atunci va trebuii sa mergi la politie sa predai permisul.
Ceea ce a spus colegul de mai sus referitor la chemarea la politie pentru a declara cine conducea masina este valabil doar in cazul autovehiculelor inmatriculate pe persoana juridica. Acolo se trimite la firma o scrisoare prin care se cere sa se transmita datele soferului si apoi vine felicitarea.
Bafta!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O sa afli daca ai scapat sau nu in cca 10 zile. Daca nu te-a oprit o sa te cheme la politie, sa spui daca tu sau altul a condus masina si abia apoi vei fi amendat.