| Ll10 a întrebat:

Bună ziua, cum e cu declarația asta ca vreau sa ma duc la Brasov la prietena mea. Eu sunt din Constanța am venit la familie și vreau sa plec înapoi, se poate sa plec fără sa iau amenda?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate in mod legal, plecarea de la domiciliu la prietena ta din alt oras nu este un motiv intemeiat, dintre cele prevazute in declaratia pe propria raspundere.

| Ll10 explică (pentru Ioandelasal):

Pai ma duc acasă mai. am venit la familie acum plec acasa

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ll10):

Atunci poti merge, reintoarcerea la domiciliu este un motiv intemeiat.

| Ll10 explică (pentru Ioandelasal):

Dar pe buletin am adresa la familia mea are ceva?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ll10):

Tu te contrazici singur. Domiciliul tau este cel trecut in cartea de identitate, cealalta locuinta unde stai este resedinta si ar trebui sa ai viza de resedinta (flotant). Daca o ai te poti reintoarce acolo in mod legal, daca n-o ai este mai greu si poti fi amendat daca te opresc. Ar fi in regula daca locuinta este proprietatea ta si ai omis doar sa-ti preschimbi CI la noul domiciliu.

| Ll10 explică (pentru Ioandelasal):

Deci haideți sa ne înțelegem. Eu acum 3 săptămâni m-am dus la familia mea vand nu era asta de urgenta numai pot sta aici ma duc acasă la mine unde plătesc chiria am venit sa mai iau ceva de aici bagaje pot sa plec acasă și dacă ma oprește zic ca ma duc acasă la mine cu declaratia

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ll10):

Te poti reintoarce unde stai in chirie, daca poti dovedi aceasta.
P.S. Nu puteai sa expui de la inceput situatia corecta?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu te plimbi de colo colo. Asta nu e o urgenta si nu intra in motivele permise.

| Ll10 explică (pentru suntserios):

Nu ma plimb nicăieri am fost acasă la ai mei am stat 3 săptămâni acum vreau sa ma duc acasă unde stau cu prietena nu pot pleca?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Vrei la prietena ta sa o f... elicitilaughing

| Donsavas a răspuns:

Trebuie să găsești un motiv bine intemeiat.