| AtateaConditii a întrebat:

Daca am lucrat la sfarsitul lunii 2 saptamani si luna viitoare inca o saptamana apoi am plecat si am primit banii doar pe prima luna, iar eu mi-am anulat cardul deoarece nu l-am primit, cum trebuie sa procedez ca sa ii primesc pe cei de pe ultima luna in care am lucrat? Pot sa duc un extras de cont de pe alt card la banca?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Poți ruga angajatorul să facă plata în alt cont (în scris, cu număr de înregistrare, preferabil). Extrasul de cont nu e util (decât eventual ție, ca să copiezi codul IBAN al contului pe cererea de care ziceam mai sus).

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Te duci frumușel cu un act de identitate la o filială a băncii unde ai avut cardul și scoți banii de la casierie. Fă și o cerere de închidere a contului, dacă nu-l mai folosești, pentru că menținerea lui implică niște costuri; iar dacă nu îl alimentezi, vei intra pe lista cu datornici aiurea.

| AtateaConditii explică (pentru mihai69):

EU deja am inchis contul, dar mai trebuie sa imi vina niste bani pe el dar am uitat. Pot sa duc un extras de cont de la alt card ce il detin sa mi vireze acolo banii?

| mihai69 a răspuns (pentru AtateaConditii):

Poți ruga angajatorul să facă plata în alt cont (în scris, cu număr de înregistrare, preferabil). Extrasul de cont nu e util (decât eventual ție, ca să copiezi codul IBAN al contului pe cererea de care ziceam mai sus).