| joe32 a întrebat:

Buna ziua daca ma poate ajuta si pe mine cineva am avut un incident la servici eu sunt agent de securitate si lucram in tura de noapte am plecat din postul meu pe la ora 4 10 -15 sa cumpar un packet de tigari cu masina ca nu aveam nonstop prin zona din postul meu dupa ce m-am intors in 8 9 minute si am parcat am coborat din masina si nu apuc sa inchid masina ca vine o masina de politie la poarta si imi zice ca de ce am fugit si ca sa dau actele eu ne fiind vinovat le-am raspuns ca nu sunt obligat sa le dau actele de la masina pentru ca in primul rand nu sunt la volan si al doilea nu am fost oprit in trafic, politisti fiind ofensati ca nu vreau eu sa le dau actele sau dat jos si unul dintre ei mi-a dat un pumn in fata obligandu-ma si amenintindu-ma ca imi ia actele de la masina ca nu m-ai circul cu ea ca pe unde ma prind ma opresc. Ca sa revin in parcare erau camere de filmat si s-a vazut toata faza vreau sa depun plangere cum procedez si ce imi trebuie chiar daca imi primesc amenda pentru parasirea postului daca stie careva va rog mult

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand erai obligat sa le prezinti actele, daca ti-au fost cerute, spui ca tocmai coborasesi din masina, aveau dreptul sa te legitimeze si sa vada actele - cartea de identitate, permisul de conducere si cartea de identitate a masinii.
In al doilea rand nu aveau dreptul sa te loveasca si pentru asta poti sa-i reclami la conducerea IJP si sa depui plangere penala pentru purtarea abuziva, conform Codului penal, citez:
"ART.296. Purtarea abuzivă
  (1) Întrebuinţarea de expresii jignitoare faţă de o persoană de către cel aflat în exercitarea atribuţiilor de serviciu se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 6 luni sau cu amendă.
  (2) Ameninţarea ori lovirea sau alte violenţe săvârşite în condiţiile alin. (1) se sancţionează cu pedeapsa prevăzută de lege pentru acea infracţiune, ale cărei limite speciale se majorează cu o treime."

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca zici ca tocmai ai coborat din masina aveau tot dreptul sa iti ceara actele, sa te loveasca nu aveau dreptul si pentru asta poti depune o plangere, asta presupune insa sa recunosti ca ai lipsit de la post