| Ion091831 a întrebat:

Hei TPU, am permisul suspendat pana pe 25, problema este ca m-a prins poliția cu permisul suspendat și mi-au făcut dosar, nu am primit nimic la mâna, nu am făcut absolut nimic, am mers la ei, am semnate o foaie și mi-au spus sa merg sa îmi iau permisul, de ce?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pana la condamnarea definitiva, asa cum ti-am spus in primul raspuns, poti sa circuli cu permisul, dupa ce l-ai reprimit. Abia dupa condamnarea definitiva permisul se anuleaza.

| Violleta2022 a răspuns:

Rabdare! O sa primesti in cateva zile instiintare de la Tribunal cu suspendarea si pedeapsa, pentru ca esti pasibil de puscarie, dupa ce te-au prins sofand, fara permis de conducere.
Permisul nu ti-l vor da pentru multa vreme, odata ce-i suspendat si urmeaza sa fii judecat pentru noua penalitate.
Ai putina rabdare, ca abia ieri ai fost prins, asadar dureaza cateva zile sa primesti prin posta instiintarea.

Citeste ce ti-a scris Ioandelasal, care-i jurist:
"acum 13 ore | Ioandelasal a răspuns:
Fapta ta este infractiunea prevazuta de art.335, alin.(2) Cod penal, citez:
"ART.335.Conducerea unui vehicul fără permis de conducere
(2) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv ori al cărei permis i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule în România se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă."
Avand in vedere aceasta prevedere vei avea dosar penal si poti fi condamnat penal la pedeapsa inchisorii sau amenzii penale.
De asemenea, daca esti condamnat definitiv, permisul de conducere iti va fi anulat, conform OUG 195/2002, rep. in 200, cu modificările şi completările ulterioare, citez:
ART.114.(1) Anularea permisului de conducere se dispune în următoarele cazuri:
  b) titularul permisului de conducere a fost condamnat, printr-o hotărâre judecătorească rămasă definitivă, pentru infracţiunile prevăzute la art. 334 alin. (2) şi (4), art. 335 alin. (2), art. 336, 337, art. 338 alin. (1), art. 339 alin. (2), (3) şi (4) din Codul penal;"
Dupa executarea condamnarii vei putea sustine o noua examinare pentru obtinerea permisului de conducere dupa o perioada de 6 luni sau un an, in functie de condamnare".

sursa:
https://www.tpu.ro/......rit-mi-au/

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la ei si întreaba i.