| TUD0R12 a întrebat:

Eram la un majorat si cineva a decis ca poate sa imi adreseze pumni pe gratis, neprovocat si mi-a lasat si o urma pe fata. Am martori ca el e vinovatul, fireste ca nu recunoaste. Sunt curios ce masuri legale pot lua impotriva lui (preferabil prin liceul lui, deoarece un proces imi suna ca si prea mare complicatie) si cum. Va rog raspundeti doar daca stiti. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi si scoate ti certificat medico legal si fa i bătăușului o plîngere la poliție, si o sa se ocupe politia de el.

6 răspunsuri:
| TUD0R12 explică (pentru CristiDinBucuresti):

M-am gandit la asta dar nu tot la proces se ajunge?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru TUD0R12):

Nu stiu, multumesc pentru fundă.

| Denisa0954 a răspuns:

Posibil sa se ajunga la proces, dar nu e nimic complicat. Te prezinți la judecătorie cand esti chemat, si atat

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In plangerea de la politie poti specifica faptul ca nu doresti sa mergi in instanta. Totusi, certificatul medico-legal este obligatoriu.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Liceul nu are nici o treaba cu ce face elevul in timpul liber, asa ca degeaba ai face reclamatie la liceu.
In schimb ii poti face plangere penala pentru infractiunea de lovire sau alte violente, conform Codului penal, citez:
"Art.193. Lovirea sau alte violenţe
  (1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (2) Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."
Inainte de a face plangerea trebuie sa obtii un certificat medico-legal. Plangerea trebuie facuta in maximum 3 luni si o depui la politia localitatii.

| Donsavas a răspuns:

Mergi la un medic legist apoi direct la politie! Va fi tras la raspundere si vei baga frica in el oricum.
Poti sa renunți la proces dacă nu doresti sa se ajunga acolo, dar macar il vei speria, fie ca recunoaște sau nu.
Bineinteles ca la politie se poate media situația mult mai usor si sa va înțelegeți, fără să ajungeți neaparat la judecata.