| Valisson a întrebat:

ieri pe data de 05.07. 2020 am fost oprit de un echipaj de politie, am fost supus testului de alcoolemie si mi-a iesit 0, 04, nu am fost condus la sange pentru recoltare.
Am primit o dovada fara drept de a conduce, 9 puncte si 1305 lei amenda.
Astazi am fost sa fac contestatie pentru ca am inteles ca aparatul poate afisa gresit sau ca nu are metrologia facuta.
Mi-a spus cineva ca exista un certificat de grefa cu care poti conduce sau poti da un examen pentru redobandire ca sa-l pot recupera dupa 30 zile.
Daca am facut contestatie si astept aceste zile dupa acel certificat de grefa sa pot conduce, intre timp pot sustine examenul sau macar la sfarsitul judecatii?
Va multumesc.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti obtine acel certificat, care adevereste ca ai depus plangere contraventionala si in baza lui politia iti va elibera permisul de conducere si vei avea dreptul de a conduce, cel putin pana la hotararea definitiva asupra plangerii contraventionale.
Daca vei castiga (contraventia va fi anulata) atunci pastrezi dreptul de a conduce in continuare.
Daca vei pierde atunci va trebui sa predai permisul de conducere si perioada de suspendare a dreptului de a conduce curge de la data predarii permisului.

| Valisson explică (pentru Ioandelasal):

Dar in cazul im care pierd in instanta pot da examenul pentru reducere la 30 zile sau nu mai am drept si stau automat 90 zile?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Valisson):

Da, poti sustine acest test, nu exista nici o interdictie daca ai facut plangere contraventionala respinsa.

| Simpatic a răspuns:

Adica tu vrei sa zici ca nu ai baut nimic si din senin a aparut acel 0, 04?
Cred ca ai mancat mere de acolo se trage tongue
In fine destul de mica concentratia te inteleg e frustrant, ar trebui o lege care sa zica o concentratie foarte mica se sanctioneaza doar cu o amenda mica (1300 lei nu e mica!), si pentru cei care au peste 0, 80 sa fie cu puscarie (nu ca acum cu suspendare) si sa numai aibe voie de permis vreodata.
Astfel nu se mai sanctioneaza si o gura de bere, dar sanctinam pe cei care beau 1 litru de vin si urca la volan...dar legiuitorul nu gandeste ca mine sau ca tine, de fapt ei nu gandesc deloc, ca numai prosti cu 8 clase se perinda prin Parlamentul Romaniei.
Stiu ca sunt cateva tari in europa unde nu se sanctioneaza decat de la un 0, 40 in sus consumul de alcool, ce sa-i faci Romania e tara prostilor si incultilor, la noi ce e permis la altii e interzis si ce e interzis la altii la noi e permis> vezi masinile pe care le arunca nemtii si englezii de ex. (care numai au drept de circulatie la ei) iar la noi sunt considerate bune, de le tot cumpara prostii.

| Sofer a răspuns:

În locul tău nu ma urcam la volan dacă știam ca băusem ceva înainte.