| danutzel a întrebat:

Buna ziua
in data de 06.01. 2018 am permisul suspendat pe o perioada de 90 de zile pentru alcolemie 0.18
am sustinut testul de 15 intrebari. am depus cerere pentru reducere vitezi la la 90 de zile la 30 de zile! sa inteleg ca pot sa ridic permisul dupa 30 de zile de cand a fost retinut?
sau la 30 de zile de cand am sustinut >examenul
multumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Termenul de 30 de zile curge de la data suspendarii dreptului de a conduce, daca permisul ti-a fost retinut la acea data sau de la data predarii permisului de conducere.
Data cand ai sustinut examenul pentru reducerea termenului de suspendare n-are nici o relevanta.

| danutzel explică (pentru Ioandelasal):

Adica sa inteleg ca de la data suspendari... daca l.am avut retinut pe 06.01 ar trebui sa il iau la 06.02

| danutzel explică (pentru Ioandelasal):

Am inteles ...ar trebui sa il iau pe data de 06.02

| Ioandelasal a răspuns (pentru danutzel):

Poti sa obtii restituirea pe data de 5.02, avand in vedere ca suspendarea dreptului de a conduce este de numai 30 de zile si nu de 1 luna.