| aoprea883 a întrebat:

Buna ziua! In februarie anul trecut am comis un furt dintr-un magazin dar prejudiciul a fost recuperat de magazin, mai am o abatere tot asemanatoare si as vrea sa stiu ce sanctiuni as putea sa primesc si daca risc sa fac inchisoare, am fost chemat sa dau o declaratie la politie, m-ar ajuta un raspuns. Va multumesc

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui ce varsta aveai la data primului furt si la al doilea furt si daca ai fost pedepsit pentru primul furt.
Spune aceste detalii si o sa-ti dau un raspuns concret.

| aoprea883 explică (pentru Ioandelasal):

Eram major la ambele furturi, pentru primul furt nu am fost pedepsit

| Ioandelasal a răspuns (pentru aoprea883):

S-ar putea sa fii pedepsit acum, poate cu amenda penala, avand in vedere ca este concurs de infractiuni (ai savarsit 2 infractiuni de furt).
Ca vei fi pedepsit sau nu depinde si de valoarea furturilor, respectiv daca este mica s-ar putea sa scapi si acum fara pedeapsa, daca este mare nu cred ca vei scapa.

| aoprea883 explică (pentru Ioandelasal):

De 80 de lei si 100 de lei dar prejudiciile au fost recuperate, unul l-am platit si altul l-am inapoiat

| Ioandelasal a răspuns (pentru aoprea883):

Atunci se poate sa renunte la urmarirea penala, pentru lipsa de interes public.
Intr-un asemenea caz procurorul poate dispune să prestezi o muncă neremunerată în folosul comunităţii, pe o perioadă cuprinsă între 30 şi 60 de zile.