| andreipopescu88 a întrebat:

intrebarea mea este in felul urmator: ce trebuie sa fac am primit o citatie astazi si nu stiu ce trebuie sa fac. am furat din careffour acum 5 luni un disc si o folie de telefon, a doua zi am achitat suma, iar azi m-am trezit cu citatie, ce e de facut? multumesc.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa te prezinti, impreuna cu un parinte daca esti minor sau cu un avocat si o sa afli despre ce este vorba.

| andreipopescu88 explică (pentru Ioandelasal):

Unde sa ma prezint?

| suntserios a răspuns (pentru andreipopescu88):

Pai ce scrie pe citatia aia?

| Ioandelasal a răspuns (pentru andreipopescu88):

Citeste citatia, pe ea scrie unde trebuie sa te prezinti, eu n-am de unde sti exact. Puteai sa fii citat pentru a te prezenta la politie, la Parchet sau la judecatorie.

| DeyCj a răspuns:

Să te prezinți la organul de poliție pentru clarificarea situației, deoarece ești suspect de furt.Tot o dată trebuie să deții dovada achitării bunurilor ce se bănuiește ca le-ai sustras din maganzin, adică bonul fiscal sau factura.
Atenție însă că dacă le-ai sustras, indiferent ca le-ai achitat sau nu în ziua următoare tot riști să fi acuzat de furt! deoarece le-ai luat și nu le-ai plătit la ieșire din magazin.
de asemenea ne onorarea citației poate duce la măsuri mai dure cum ar fi să vie băieții să te ia pe sus... Succes

| Mykymu a răspuns:

Mergi la sectia de politie si vezi ce se intampla. Poate ei nu stiu ca ai platit bunurile furate. Mergi la sectia de politie si explica-le situatia. Succes.
Funda?