| 29mai a întrebat:

Bună ziua locuiesc la țară și la capătul pământului aș dori peste pârâu să construiesc o punte la drumul principal pentru a facilita accesul la teren trebuie sa am ceva aprobări de la primărie? nu torn beton doar 2 bușteni întregi groși și scândură deasupra

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde cine este proprietarul terenurilor pe care vor fi capetele puntii.
Daca este teren al UAT atunci este nevoie de aprobarea Consiliului local.
Daca este teren proprietate privata este nevoie de acordul proprietarului.
Daca un capat este pe proprietatea UAT si celalalt pe proprietate privata este nevoie de aprobarea CL si acordul proprietarului.
De asemenea ai nevoie si de servitutea de trecere.

| 29mai explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc frumos pentru răspuns

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă respecți strict legea, nu ai voie fără aprobare. Acum, dacă este un pârâu mic, la tine pe teren, poți. Înafara terenului tău, nu.

| 29mai explică (pentru sadrian46):

Nu este pe teren la mine

Răspuns utilizator avertizat