| NemethLeylla a întrebat:

Bună ziua! Lucrez la un magazin cu 3 angajati și de curând am avut avut inventar și am iesit cu 60000 lei în minus! Toate actele sunt in regula.Dar nu stim de unde ar putea fi asa mare lipsa.Mentionez ca nu am avut inventar de 4 ani și 8 luni? Ce se poate face? Mulțumesc

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te-ai gandit ca poate angajatii sau chiar angajatorul au furat din marfa?
Perioada dintre inventare a fost foarte lunga, in mod normal trebuia facut inventar in fiecare an.
Acum angajatorul poate sa impute suma respectiva tuturor angajatilor care au lucrat in perioada dintre inventare, in functie de perioada lucrata, bineinteles daca nu se poate stabili vina unuia.

| Frank51 a răspuns:

Am eu un prieten care lucrează în depozit, și tot așa într-un an a furat cam 2 tone de bere 3 tone de detergent și 5 tone de mâncare, am exagerat ca să-ți dai seama cât de mult se fură laughing

Nu se poate face nimic, trebuie făcut inventar măcar o dată la câteva luni.

| johnnny123 a răspuns:

Mult succes să mai descoperiți cine, ce și când a furat dacă faceți inventarul o dată la 5 ani...