| anonimuser205 a întrebat:

Luna trecuta am fost trimis de firma la care lucrez sa imi fac pasaport pentru ca vroiau sa ma trimita in strainatate sa lucrez. Intre timp s-au razgandit si au decis sa imi opreasca din salariu banii care mi i-au dat pentru pasaport. E corect? Vreau sa ii dau in judecata.

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Personal, nu mi se pare corect. Ti s-a eliberat pasaport in baza unei necesitati la locul de munca si ei trebuiau sa asigure conditiile de deplasare in strainatate. Daca nu ti se propunea acest lucru, nu cred ca iti faceai pasaport in acel moment. Mi se pare un abuz faptul ca ti s-a scazut din salariu, in conditiile in care ei au fost cei care s-au razgandit. Iar angajatorul ar trebui sa-si permita sa sustina financiar eliberarea unui pasaport pentru angajat, daca e companie serioasa. Vorba romanului; isi mananca de sub c.u.r! E doar o parere. Altii poate gandesc altfel. happy

| anonimuser205 explică (pentru dannyel86):

Eu nu aveam nevoie de acel pasaport si nu cred ca voi avea nevoie de el in urmatorii ani. nu am semnat nici un contract si nu cred ca pot avea dreptul sa imi scada din salariu cheltuieli pe care ei au fost de acord sa mi le acorde

| dannyel86 a răspuns (pentru anonimuser205):

E ca si cum ai merge in interes de serviciu, dar platesti din bugetul personal. Asta nu se face. Daca tu te razgandeai asupra plecarii, atunci da, am fi putut spune ca esti in culpa si ai cauzat cheltuieli la angajator prin eliberarea acelui pasaport. In conditiile prezentate de tine, este un abuz, care trebuie sanctionat.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este corect, daca faptul ca nu te-au mai trimis este decizia lor. Ar fi fost corect numai daca tu refuzai, fara un motiv intemeiat, plecarea in strainatate.
Incearca o rezolvare amiabila, in sensul sa nu-ti retina suma respectiva. Daca nu reusesti poti sa-i dai in judecata, in mod normal, vei castiga.
Inainte de judecata va trebui sa te gandesti daca merita sau nu si cum vei fi privit dupa aceea de catre conducere.

| anonimuser205 explică (pentru Ioandelasal):

Sunt sigur ca se merita.nu sunt eu singurul pagubit. suntem mai mult de 10 colegi care am patit asta iar conducerea oricum ne trateaza ca pe niste nimicuri de vreo 2 ani incoace.

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonimuser205):

Atunci, daca nu rezolvati amiabil, toti sa-i dati in judecata.