| AndreiG11 a întrebat:

Salutare dragi prieteni!
Dacă mi-au suspendat permisul pentru 90 de de zile, pot sa dau testarea pentru reducerea perioadei de la 90 la 30 de zile dacă nu aveam un an de permis?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In situatia ta nu poti obtine reducerea perioadei de suspendare a dreptului de a conduce, conform Regulamentului de aplicare a OUG 195/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 221. (1) Perioada de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce se reduce la 30 de zile, la cererea titularului, dacă sunt indeplinite, cumulativ, urmatoarele condiţii:
a) a fost declarat admis la testul de verificare a cunoasterii regulilor de circulatie;
b) a obţinut permis de conducere cu cel puţin un an înainte de savarsirea faptei;"

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu poti, incepatorii nu au dreptul asta