| Lamasanu a întrebat:

Buna ziua.
Mi se poate Suspenda sau chiar Anula Permisul, dacă merg cu o mașină care nu are ITP si/sau Asigurare?
E o poveste lungă.
Gen am 2 mașini la fel, și una e de piese pentru cealaltă.
Și cea de piese încă nu e dezmembrată, și vreau să circul cu ea, doar că nu are ITP și asigurare, dar e înmatriculată.
Când am cumpărat mașina, omul nu mi-a fiscalul, așa că nu pot sa o înscriu pe mine sau sa îi scot asigurare, pentru că oricum nu îmi pasă așa mult, că eu am cumpărat mașina de piese
Dar că idee că sa mai circul așa cu ea maxim o luna pana sa o dezmembrez, că sa am piese pentru asta buna.
Funda!

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se suspenda dreptul de a conduce (nu permisul) dar te expui la 2 amenzi serioase si retinerea certificatului de inmatriculare.
Conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.102.(1)Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a IV-a de sanctiuni urmatoarele fapte savarsite de persoane fizice:
1.conducerea pe drumurile publice a unui vehicul care nu corespunde din punct de vedere tehnic sau al carui termen de valabilitate a inspectiei tehnice periodice a expirat;"
In prezent amenda este de la 1.305 lei la 2.900 lei, poti plati jumatate din minim (652, 50 lei) daca platesti in maximum 15 zile de la data primirii procesului-verbal de contraventie.
Conform L.132/2017, citez:
„ART.37.Contravenţii şi sancţiuni
(1) Constituie contravenţie săvârşirea următoarelor fapte:
(9) Încălcarea de către persoanele fizice sau juridice a obligaţiei de asigurare prevăzute la art. 3 şi a obligaţiilor prevăzute la art. 6 alin. (6) şi (7) constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă de la 1.000 lei la 2.000 lei şi cu reţinerea certificatului de înmatriculare/înregistrare a vehiculului până la prezentarea documentului privind încheierea asigurării. Constatarea şi aplicarea acestora se fac de către personalul poliţiei."

suntserios
| suntserios a răspuns:

Masinile care nu au ITP au si inmatriculare suspendata.
deci daca esti prins e groasa treaba
iar amenzile pentru aceste 3 contraventii... oleleu...

| Kamiyashiro a răspuns:

Permisul suspendat e inca valabil datorita starii de alerta, asa ca cred ca va fi anulat direct. Unele județe interpretează suspendarea permisului ca fiind anulata de starea de alerta, fiind inca valabil, alte județe respecta codul normal fara sa fie afectat de starea de alerta. E o întreagă dezbatere la procuratura si politie pe tema asta. Mulți trec direct la anulare daca pot, sau eliberează adeverinta fara drept de circulație.
Fără ITP mașina poate fi reținută pe loc de poliție si suporți costurile de tractare. Fara asigurare sanctiune contraventionala de la 1000 la 2000 de lei si chiar retinerea talonului si a placutelor de inmatriculare, in cazuri extreme de accident si suportarea tuturor costurilor de reparații la mașină lovită.

| Kamiyashiro a răspuns:

Asa e si legislația varza cu starea de alertă. Vorbesc din experiența unde am asistat cum se certau poliția cu procuratura pe tema asta.

| Kamiyashiro a răspuns:

Am condus cu permisul suspendat si era inca valabil. Mi-au luat dovada de suspendare a permisului si au înlocuit-o cu alta dovada fara drept de circulație, iar pemisul imi vine in mod normal acasă fără art. de incalcare a legii si suspendarea dreptului pe 1 sau 2 ani.
Ai înțeles si tu acum?

| Kamiyashiro a răspuns:

Nu induc in eroare, ci valorific starea de alertă care a schimbat până si codul rutier.
Are legătură din ce moment voiau sa imi întocmească dosar de urmarire penală pentru conducere fara permis. Este bine sa se știe astfel de lucruri practice, nu doar teoria.

| Kamiyashiro a răspuns:

În cazul dovezilor înlocuitoare ale permiselor de conducere – cu drept de circulaţie, valabilitatea acestora se menţine doar pe perioada stării de alertă şi încă 10 zile de la încetarea acesteia, respectiv doar dacă au fost emise în baza următoarelor dispoziţii ale Ordonanţei de urgenţă nr. 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice:

art. 111 alin. 1 lit. b – când titularul acestuia a săvârşit una dintre infracţiunile prevăzute la art. 334, art. 335 alin. (2), art. 336, 337, art. 338 alin. (1) şi la art. 339 alin. (2), (3) şi (4) din Codul penal;

| Kamiyashiro a răspuns (pentru Kamiyashiro):

"se menţine doar pe perioada stării de alertă şi încă 10 zile de la încetarea acesteia"
Cu asta voi discuta cu procurorul. Nu inventez nimic. E peste capacitatea ta sa înțelegi.