| Cupă_Daniel_1992 a întrebat:

Bună ziua!
Soția mea a intrat în concediul de risc maternal pe data de 4 mai a.c.
Referitor la indemnizația aferentă acestui concediu, am înțeles că este plătită de Stat prin angajator, dar întrebarea mea este: indemnizația este plătită la cerere sau de la sine? Iar dacă este plătită prin cerere, cui trebuie să o solicit?
De când a intrat în concediu, a primit doar suma de 800 lei (probabil avansul salarial pe care îl primea de obicei lunar) și nimic altceva.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ti-am explicat, daca bine tin minte chiar de 2 ori, ca pentru concediul si indemnizatia de risc maternal exista o procedura destul de complicata si daca nu est facuta nu primeste concediul si indemnizatia.
Iti recomand iarasi sa citesti OUG 96/2003 sau sa cauti pe internet informatii privind acest concediu si indemnizatie.

| Cupă_Daniel_1992 explică (pentru Ioandelasal):

Concediul l-a primit. Știu că mi-ai explicat de două ori și am citit și acel OUG, doar că acolo nu spune nicăieri cui solicit și indemnizația, pentru că în concediu de risc me aflăm deja încă de pe data de 4 mai, iar de indemnizație nici n-a pomenit nimeni, firma saltă din umeri că trebuie să se intereseze dacă ei trebuie să plătească, deși scrie negru pe alb că el, ca angajator, trebuie să o plătească.
De asta am și întrebat cui dacă nu cumva trebuie să o solicit în scris, prin cerere, nu doar contrându-mă cu firma "Cucu".

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la primarie si intreaba ca ei dau banii pentru gravide, sau sa sune ea la locul de munca sa il intrebe pe angajator pe seful ei sa i spuna el citi bani va primii ea de acum incolo dat fiind faptul ca va sta acasa 2 ani sa creasca copilul, sotia ta in ce luna de sarcina este acum?

| Cupă_Daniel_1992 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Este în luna 7. Eu mă refer acum la concediul de risc maternal (în care se află acum) și indemnizația aferentă acestui concediu.
Concediul de creștere al copilului (cel de 2 ani) e alt subiect pe care o să-l dezbat ulterior.

| Țoglă a răspuns:

La concediul de risc maternal i-a trebuit o foaie de la medicul de familie pentru a putea intra în el. Întreabă tot medicul referitor la această chestiune, el știe cel mai bine.