Întrebare recomandată | Chis_Gheorghe_1954 a întrebat:

Sotia mea a primit decizia ca peste 2 luni va fi la pensie pentru limita de varsta. Are stagiul complet de cotizare de 30 de ani. Intrebarea mea este urmatoarea. Poate sa aiba pensia mai mica decat punctul de pensie? Cu multumiri. Chis.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca a primit decizia acolo scrie cate puncte de pensie are si suma pensiei.
Poate sa aiba pensia mai mica decat punctul de pensie, daca a avut salarii mici.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Din pacate ati dat prea putine elemente pentru a calcula. Eu zic sa va faceti un cont gratuit cu un e-mail si o parola simpla de tinut minte, aici: http://www.lapensie.com/logare.php

| MedRex a răspuns:

În decizia de pensionare se precizează stagiul exact de cotizare (în detaliu inclusiv pană la numărul de zile), valoarea punctului de pensie, cât și totalul drepturilor (valoarea pensiei). Dacă soția dumneavoastră a avut salarii mici, normă fracționată sau alte condiții speciale acestea afectează suma, însă pensiile sub valoarea punctului de pensie sunt cele cu fracțiuni de normă, din agricultură/textile (care nu necesită studii medii sau superioare).