| Chis_Gheorghe_1954 a întrebat:

Sotia mea a primit pensia in data de 13 noiembrie si a murit in data de 15 noiembrie. Intrebarea mea este: Trebuie sa restitui diferenta de bani pana la sfirsitul lunii la Casa de pensii?(interval 15 -30 noiembrie) Cu multumiri Chis.

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu trebuie sa restitui nimic, avand in vedere prevederile L.263/2010, citez:
"ART. 113
  (1) În sistemul public de pensii, plata pensiei încetează începând cu luna următoare celei în care a intervenit una dintre următoarele cauze:
  a) pensionarul a decedat;"
Asa fiind dreptul la pensie inceteaza numai incepand cu luna urmatoare lunii decesului, indiferent de data din luna in care a decedat.
In plus ai dreptul la indemnizatia de deces si adreseaza-te Casei Judetene de Pensii Publice, daca nu ai solicitat-o pana acum.

| darrio2007 a răspuns:

Doar la Casa de Pensii poti afla.
Condoleante!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu zic așa. Casa de pensii trebuie anunțată de eveniment.
Aceasta este suficient. Ca să facă cerere de restituire a banilor, ei ar trebui să se adresezeecuiva, defunctului, căci el a fost beneficiarul pensiei, el a semnat de primirea ei. El a putut dispune pe intervalul celor două zile până la deces de cheltuirea lor, era dreptul lui de pensionar.
Astfel ca să o ceară altcuiva din familie, este nevoie de o procedură judiciară, din care să rezulte că cineva din familie, (cine?) să fie obligat legal să restituie niște bani. Ori așa ceva nu se va întâmpla. A fost dreptul lui legal, până a trăit, Casa de Pensii nu are nici un drept să ceară de la voi banii lui. Sunt multe cazuri, au fost și la mine în familie. Defunctul a dorit să supraviețuiască încă câteva zile, ca să poată încasa familia pensia. A venit poștașul, a primit-o și apoi s-a stins. Nu a mai cerut nimeni pensia înapoi.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuie sa mergeti la casa de pensii mîine dimineata si sa îi întrebati pe ei.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Daca ai primit ajutorul de înmormântare întreg înseamnă ca nu trebuie sa restitui nimic. Daca aveai de restituit îți reținea pensia din ajutorul de înmormântare. Legea Pensiilor veche prevedea ca cine decedează pana in 15 a lunii, nu avea dreptul la pensie pe luna respectiva. Cine decedează după 15 a luni, avea dreptul la pensia din luna respectiva.

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Poti sa dai si sursa sa stim sigur asta

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru RAY):

Am spus, Legea Pensiilor veche. Asta noua nu o cunosc.
Tatăl meu a decedat pe data de 13 ianuarie si nu a avut dreptul la pensia pe luna ianuarie, dar asta in 2011. Dar cine a decedat după 15 au avut dreptul la pensia intreaga a aceleiași luni.

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Cel care a pus intrebare nu-i pasa de legi vechi
Ultima pensie poate fi incasata pentru luna in cursul careia a murit persoana pensionara, indiferent de zilele scurse din luna decesului. Dar, ce vom face cand persoana este decedata si pensia se incaseaza in continuare, chiar si dupa luna in care a avut loc decesul? Gasiti mai jos sfaturi practice cu privire la situatia incasarii necuvenite a pensiei decedatului.
https://www.funerarii-bucuresti.ro/......cedat.html

| DarthNiger a răspuns:

Intereseaza-te la casa de pensii sa vezi ce ti se spune, din cate cred eu nu trebuie restituiti, insa intreaba acolo ca sa fi mai sigur, condoleante.

| JustStitch a răspuns:

Pensia o păstrați si nu restitui nimic, daca se întâmplă tragedia mai devreme de venirea pensiei, atunci nu o mai primeati

| JustStitch a răspuns:

Sincere condoleanțe!

| Madalin0404 a răspuns:

Nu trebuie sa restitui nimic, strabunica mea a murit tot asa distanta de zile si nu am restituit nimic am fost am intrebat dar poti merge si tu sa te interesezi