| Bms15 a întrebat:

Buna ziua. Tata a cumpărat o mașină din Olanda. A trimis-o in tara. Ideea e că a făcut contractul pe numele lui și că sa pot scoate Nr roșii etc îmi trebuie procura. Este destul de dificil de obținut procura. Întrebarea este :
Daca nu circul cu mașina, o trag pe dreapta până vine el în tara este vreo problema? Este vreun termen limită în care se face înmatricularea?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este o problema mare s-o tii parcata.
Termenul in care masina trebuie inmatriculata este de maximum 90 de zile, dupa aceasta inmatricularea se suspenda.

| Bms15 explică (pentru Ioandelasal):

Am auzit că termenul acela de 90 de zile ar fi valabil doar daca cumpăr mașină din Romania.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Bms15):

Nu este asa, prevederea din Codul rutier este la modul general, pentru toate masinile, indiferent ca sunt cumparate din Romania sau din strainatate, citez:
"(4)În cazul transmiterii dreptului de proprietate asupra unui vehicul, datele noului proprietar se înscriu în Registrul naţional de evidenţă a permiselor de conducere şi a vehiculelor înmatriculate constituit de Direcţia Regim Permise de Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor simultan cu menţionarea încetării calităţii de titular al înmatriculării a fostului proprietar. Pentru realizarea acestei operaţiuni, noul proprietar este obligat să solicite autorităţii competente de înmatriculare transcrierea transmiterii dreptului de proprietate, în termen de 90 de zile de la data dobândirii dreptului de proprietate asupra vehiculului.
(4^3)În situaţia în care noul proprietar nu solicită transcrierea transmiterii dreptului de proprietate în termenul prevăzut la alin. (4), înmatricularea vehiculului se suspendă de drept până la data transcrierii transmiterii dreptului de proprietate."