| Deen98 a întrebat:

Am cumpărat o mașină și pentru ca nu am experienta în șofat am făcut contractul pe numele tatalui, primul rand de numere roșii expira și tata nu are timp sa se ducă sa le ia pe următoarele.
Întrebarea este, dacă ma duc eu mi le da sau pierd timpul degeaba?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Mergi cu tatal tau la un notar, si faceti procura de imputernicire pentru inmatriculare; apoi poti sa mergi tu singur sa scoti numere rosii, numere definitive, si ce acte vor mai fi necesare, pe numele lui.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inseamna ca tatal tau a gresit, putea sa solicite, de la inceput, inmatricularea pe 90 de zile.
Poti merge si tu dar numai cu o procura speciala de la tatal tau, procura se poate face la orice notar public din Romania. De asemenea tatal tau se poate adresa unei firme ce se ocupa de inmatriculari. Si nu inteleg de ce nu solicita inmatricularea permanenta, doar cheltuieste in plus cu cea provizorie.

| Simpatic a răspuns:

Mai oameni buni dar acum numerele provizorii nu se dau pe 90 de zile fara nicio prelungire fara nimic?
Daca au trecut cele 90 de zile esti obligat sa inmatriculezi masina cu numere definitive.
Deci urmezi pasii descrisi de colegii de aici sau il iei frumos pe tatal tau si completati documente si le depuneti la Serviciul Inmatriculari.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cu o procura de la notar ți le da și ție. Altfel nu

| Țoglă a răspuns:

Apelezi la firmă de transcrieri auto și se ocupă ei de tot.