| carmennnn a întrebat:

Buna ziua TPU! Am avut inchiriat un teren unei societati comerciale, contractul a expirat de 10 luni,dar mai au un utilaj dezasamblat si cateva baraci (dormitoare,containere) la mine, nu-mi raspund la telefon! Am nevoie de teten! Pot arunca lucrurile lor fara sa ma poata ataca ulterior? Multumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti dispune de proprietatea altuia, acesta ar fi furt si ti-ar putea face plangere penala.
Singura solutie legala este sa-i dai in judecata, asa cum ti-am spus prima data.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trimite-le o scrisoare recomandata, cu confirmare de primire si cere-le sasi ridice lucrurile intr-un termen scurt, 10-15 zile. De asemenea cere-le chirie pe cele 10 luni.
Dupa aceea le poti strange lucrurile intr-un loc, nu cred ca ai unde sa le arunci de pe terenul tau, fara a ocupa terenul altuia.
Daca nu dau curs cererii tale poti sa-i dai in judecata, pentru a fi obligati sa-ti elibereze terenul si sa-ti plateasca chirie pana la eliberarea lui.
Ma mira faptul ca nu ai procedat asa mult mai repede, respectiv dupa cca o luna de la expirarea contractului.

| carmennnn explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc! Le.am trimis chiar doua scrisori recomandate si nu au raspuns! Numai de judecati nu am timp, iti dai seama! Vechiturile as avea cui sa i le dau (in nici un caz nu as murdarii, ocupa terenul cuiva), de aceea ma intetesa daca mai pot avea pretentii de la mine.

| Salontanul a răspuns (pentru carmennnn):

Ioandelasal ti-a spus clar: cu confirmare de primire si apoi ii dai in judecata. Vanzarea (donarea) lor se poate considera furt si o incurci.

| carmennnn explică (pentru Salontanul):

Multumesc!

| Salontanul a răspuns (pentru carmennnn):

Cu placere!

| Ioandelasal a răspuns (pentru carmennnn):

Nu poti dispune de proprietatea altuia, acesta ar fi furt si ti-ar putea face plangere penala.
Singura solutie legala este sa-i dai in judecata, asa cum ti-am spus prima data.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din pacate trebuie sa ii faci cumva sa vina sa isi ridice bunurile de pe proprietatea ta. Nu inteleg de ce au abandonat acele bunuri. Probabil a fost lichidata societatea.