| TomaCristian1996 a întrebat:

Buna ziua TPU!

As dori va adresez o intrebare legata de facultate si de anii care imi sunt oferiti de stat la buget. Anul acesta am dat admiterea si am intrat la buget la Politehnica, FILS, in fine, nu are prea mare relevanta facultatea la care am intrat. Problema este, ca vreau sa ma las de facultate sa imi iau un an de pauza, dar ceea ce am citit m-a naucit complet. Am inteles, ca practic fiind admis si intrat in primul an si abandonez facultatea, cand o sa ma reapuc de facultate peste un an o sa trebuiasca sa imi platesc un an din banii mei. Toate articolele care le-am gasit cu privire la aceasta sectiune din legislatie sunt vechi din anii 2009 / 2010 si nu pot gasi nimic recent. Este adevarat? Orice as face acum trebuie sa platesc un an de facultate daca o abandonez acum?

Multumesc anticipat,
Cristian.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarat. Va trebui sa platesti taxa de studii doar daca intri pe loc cu taxa sau daca ai fi facut o perioada de studii pe loc bugetat.
Conform art.142 din L.1/2011, a educatiei nationale, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„(6) O persoană poate beneficia de finanţare de la buget pentru un singur program de licenţă, pentru un singur program de master şi pentru un singur program de doctorat.
  (6^1) Persoana care a beneficiat gratuit de şcolarizare în cadrul unui program de studii universitare finanţate de la bugetul de stat are, în condiţiile legii, dreptul de a urma un alt program de studii universitare în cadrul aceluiaşi ciclu de studii universitare:
a) în regim cu taxă, dacă instituţia de învăţământ superior de stat organizează programul şi în acest mod;
  b) în regim gratuit, cu finanţare de la bugetul de stat, în condiţiile în care persoana achită contravaloarea serviciilor de şcolarizare de care a beneficiat anterior cu finanţare de la bugetul de stat, integral sau parţial, în cazurile în care programul de studii la care a fost admis este organizat doar cu finanţare integrală de la buget.
  (6^2) Încasarea sumei reprezentând contravaloarea serviciilor de şcolarizare se realizează de către instituţia de învăţământ superior de stat care a asigurat şcolarizarea, aceasta având totodată dreptul de a stabili ca plata efectivă a sumei să se realizeze şi în tranşe/rate. Sumele încasate se fac venit la bugetul de stat.
  (6^3) Cu ocazia înmatriculării persoana prevăzută la alin. (6^1) prezintă dovada că a efectuat/efectuează plata prevăzută la alin. (6^2)."

| TomaCristian1996 explică (pentru Ioandelasal):

Deci daca nu am inceput inca anul nu am facut practic nicio perioada de studii.

| Ioandelasal a răspuns (pentru TomaCristian1996):

Asa este, astfel ca nu trebuie sa platesti nimic.

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă te retragi ÎNAINTE de începerea anului universitar 2016-2017, atunci NU trebuie să plăteşti taxa de studii aferentă anului 1!

Toate cele bune!