| cristisoru09 a întrebat:

Salut oameni buni!
Am si eu o intrebare legata de admiterea la facultate.
Am dat azi ultima proba Politehnica si dupa calculele mele sunt cam la limita cu media sa intru sau sa nu intru.

Daca imi confirm locul, dar dupa rezultatele finale nu sunt admis, cam cat de repede imi poate da Facultatea diploma de Bac inapoi, pentru ca vreau sa o duc in alta parte, unde am fost admis. E posibil sa fac rost de Diploma inapoi pe loc?

6 răspunsuri:
| MorganaM a răspuns:

Pai tu trebuie sa ai si copie legalizata dupa diploma. in unele locuri depui copia legalizata, in alt loc diploma in original. cum ai depus la celelalte copia legalizata, nu e nicio problema daca dureaza ceva mai mult sa o primesti de unde nu ai fost admis

| cristisoru09 explică (pentru MorganaM):

Ideea e ca pentru confirmarea locului trebuie sa depun diploma in original. Dar daca nu sunt admis(daca sunt pe locurile in asteptare, dar nu se retrag destui) pot sa imi iau Diploma inapoi. Dar cat de repede?
Ca am nevoie imediat de ea, deoarece confirmarea la cealalta Facultate e in aceeasi zi.

| MorganaM a răspuns (pentru cristisoru09):

Asta va fi la latitudinea secretarelor cat de repede iti dau inapoi diploma, dar verisoara unei colege, era a aplicat la politehnica din cluj, a avut aceeasi problema : a depus la politie sau asa ceva in original si la poli copia legalizata. si a trebuit sa astepte ceva vreme pana sa primeasca diploma in original de la politie sau jandarmerie sau la ce a aplicat ea. si se pare ca a putut face manevra asta si nu cred ca a avut pile chiar atat de mari...

| BlankWhite a răspuns:

Nu prea are logica ceea ce spui. Daca iti confirmi locul fie la buget sau la taxa, inseamna ca locul tau nu are cum sa fie luat.Cand se afiseaza rezultatele vei vedea daca vei intra la buget sau la taxa ori vei fi "in asteptare" sau vei fi respins.In cazul in care vei intra la taxa si nu vei avea banii necesari, iti vei pierde locul, daca vei fi "in asteptare" inseamna ca dupa prima tura de glisare, s-ar putea sa se retraga multi si sa poti intra tot la taxa. Daca vei fi respinsa atunci e cel mai bine sa iti retragi dosarul.Dar daca esti inca "in asteptare" si vei vrea sa intrii la acea facultate chiar daca e cu taxa, lasa-ti dosarul acolo. Daca intrii la buget, trebuie tot asa sa confirmi locul ca altfel ti-l pierzi.Dar repet, daca ai confirmat un loc, n-are nicio logica ca aia de la facultate sa te treaca la respins, sa nu fii admis.

| cristisoru09 explică (pentru BlankWhite):

Eu am inteles ca si cei care sunt 'in asteptare' trebuie sa confirme locul.
Iar daca nu s-au restras destui din cei admisi DIRECT, atunci tu care ai fost 'in asteptare' esti respins automat si poti sa iti iei diploma inapoi. Asa scrie pe site-ul facultatilor. Dar daca esti in asteptare si nu depui deloc diploma, nu mai ai nici o sansa sa intri.

| BlankWhite a răspuns (pentru cristisoru09):

Depinde la ce facultati te-ai uitat... Unde am dat eu nu este asa.Esti "in asteptare", e logic ca nu ai ce sa confirmi, dar fiecare cum stie...