| Chiri23 a întrebat:

Buna ziua tuturor, va salut cu respect.
Am si eu urmatoarea problema. Prin luna februarie a acestui an m-am angajat ca agent servicii clienti in regim de telemunca. Am semnat contractul si am preluat echipamentul de lucru (un mini pc si un monitor), mai trebuia sa fac medicina muncii pe care am si facut-o insa ekg-ul nu a iesit in regula eu nefiind apt de munca.
Astfel m-am tot rugat de ei sa le predau inapoi echipamentele de telemunca, dupa o perioada de 6 luni de zile m-au sunat pentru predare timp in care eu am dat pc-ul si mai am monitorul, le-am spus ca nu mai dau de unitatea aceea mica.
Mi s-a spus ca in cazul in care nu gasesc pc-ul se va face un bulk si cu restul persoanelor in situatii asemanatoare si vom fi dati in judecata.
Intrebarea mea catre aceasta comunitate este: Ce pot face sa solutionez aceasta problema, in cazul in care nu voi putea face rost inapoi de acel pc si voi fi dat in judecata exista cumva posibilitatea sa pot achita in rate acel pc, suma fiind de aprox 700 euro din ce mi s-a comunicat. Cazierul meu va fi patat si voi putea ajunge condamnat la inchisoare?
Precizez ca am cazierul curat si nu am avut de a face cu legea niciodata in viata mea.
Imi cer scuze daca nu ma exprim corect insa am doar 20 de ani si sunt foarte panicat si va scriu cu disperare acest mesaj.
Va rog daca puteti sa ma ajutati

Răspuns Câştigător
| adryang78 a răspuns:

Nu este faptă penală și nu vei avea cazier în acest sens, stai liniștit. Dar e foarte probabil să fie nevoie să-l plătești, dacă se ajunge la instanță.
Spui că te-ai tot rugat de ei să le predai echipamentul. Cum anume? Telefonic? Prin e-mail?
Ține-ți firea, nu te speria din nimic. Sună neplăcut să fii dat în judecată, și chiar este neplăcut, dar nu e sfârșitul lumii. În cel mai rău caz, îl vei plăti eșalonat, fiindcă se va ține cont și de veniturile tale în momentul pronunțării.

| Chiri23 explică (pentru adryang78):

Am si email-urile inca si am si sunat si mi s-a tot zis ca ma suna cineva si asa mai departe insa timp de 6 luni absolut nimic

| adryang78 a răspuns (pentru Chiri23):

E foarte bine că ai email-urile. Dacă ai posibilitatea, discută cu un avocat, spune-i problema și vezi ce te sfătuiește.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In loc sa te tot rogi ai fi putut merge sa le predai si nu erai in situatia de fata.
Si ce-ai facut cu echipamentul, l-ai vandut, ti l-a furat cineva, ca de pierdut nu prea aveai cum.
Intelege-te cu ei sa le platesti echipamentul si nu mai au de ce sa-ti faca plangere penala sau sa te dea in judecata pe cale civila.

| Chiri23 explică (pentru Ioandelasal):

Ma rugam de ei pentru ca echipamentul l-am ridicat de la o distanta de 150 de km si atunci am fost cu un prieten cu masina si nu aveam cum sa ajung acolo pentru predare tocmai de asta voiam sa discut cu ei.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cel mai probabil vei fi obligat sa platesti.
poate te poti intelege amiabil cu ei sa platesti fara a te mai da in judecata.