| Girly97 a întrebat:

Unui instructor auto ii este permis sa isi santajeze proprii cursanti prin a apasa intotdeauna pedala sa suplimentara de ambreiaj la fiecare pornire de pe loc in loc sa permita elevului sa porneasca singur, doar cu scopul de a pica examenul pentru ca nu reuseste sa porneasca deloc de pe loc desi pana acum nu a avut probleme si sa faca cat mai multe sedinte suplimentare de condus, mai ales ca si refuza sa demonstreze daca cele relatate de mine sunt adevarate sau nu? Acesti instructori ar trebui sa fie mai mult preocupati de formarea viitorilor soferi decat de castigurile lor si de incercarile de a mentine ambreiajele cat mai mult timp prin astfel de tehnici!

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Este posibil să ai dreptate, deoarece este în câștigul financiar al instructorilor pentru ca elevul să pice examenul și să mai facă câteva ore de condus, care trebuiesc efectuate obligatoriu, și care sunt contra cost.
Ca mulți oameni care și-au pierdut respectul față de ei înșiși și față de alții, pot exista și instructori care nu țin deloc la imaginea lor și nu le pasă dacă elevii pierd examenul.

Dar există și varianta ca instructorii să țină la mașina lor și să apese pedala de ambreiaj de frică ca să nu li se strice mașina. Ambreiajul este o componentă importantă pentru viața motorului.
Pe deasupra, instructorul trebuie să parcurgă cu elevul toate instrucțiunile în cele 30 de ore (sau câte or mai fi), indiferent dacă elevul și le-a însușit sau nu.

Dacă ști că ai un instructor nepăsător, care nu este interesat ca elevul să învețe, atunci ai dreptul să îl schimbi cu un altul. Chiar dacă instructorii se cunosc între ei, mai există oameni cu caracter. În mod normal alegi instructori prin recomandări. Adică te interesai în dreapta și în stânga printre cunoscuți care sunt cei mai buni.

| Girly97 explică (pentru anonimg):

Înseamnă că nu mai există nicio șansă pentru mine dacă în 4 luni nu m-a învățat să plec de pe loc?

| anonimg a răspuns (pentru Girly97):

Trebuie să stai de vorbă serios cu instructorul și să îi spui că vrei neapărat să înveți ca la carte plecarea de pe loc.
Dacă va înțelege, poți continua cu el. Dacă nu va înțelege, caută un alt instructor.
Șanse să înveți există, chiar dacă pentru tine necesită mai mult timp.

| Girly97 explică (pentru anonimg):

I-am tot explicat opinia mea însă el zice că nu m-am concentrat suficient și că întotdeauna am pornit singură de pe loc doar că am fost emoționată la examen. Înseamnă că acum mulți ani când am fost cu unchiul pe câmp să încerc să pornesc mașina tatălui îmi era teamă că propriul meu unchi ar țipa la mine sau m-ar bătea dacă nu reușesc de 7 ori să pornesc motorul? Eu nu sunt emotivă și nu m-am panicat că nu am reușit să pornesc din prima ci când am văzut că de 5 ori nu am putut pleca de pe loc la examen ieri deși până acum porneam imediat. Instructorul refuză să dovedească dacă am dreptate sau nu. Dacă într-adevăr și-a bătut joc de mine și în 4 luni de colaborare nu m-a învățat să plec de pe loc ce instructor din lume mă va crede și mă va ajuta, pentru că la ce a făcut instructorul ăsta nu aș avea șanse să reușesc vreodată.

| Frank51 a răspuns (pentru Girly97):

Desigur că mai există șanse, în vreo 10 ani ai timp să înveți plecarea de pe loc, apoi trecem la parcarea laterală. Până la 50 de ani ești un șofer impecabil.

| Girly97 explică (pentru Frank51):

Cel mai bun răspuns! laughing)))

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Mai ia câteva ore cu alt instructor și ai să vezi ce știi și ce nu.

| haileewatson a răspuns:

Ai avut emotii mari la examen si acum ai impresia ca instructorul te-a santajat. Toata lumea e de vina in afara de tine, nu? Si eu am picat primul traseu din cauza emotiilor. daca la ore ma descurcam ok, la traseu am fost asa panicata incat si mie mi-a murit motorul la plecarea de pe loc de vreo 2-3 ori.

Daca chiar nu iti place de el du-te la unul bine cotat si recomandat.

| GeorgeCazan a răspuns:

Explică-i frumos ca nu vrei ajutorul lui la pornire. Și cumnata mea a pățit la fel cu un nemernic de instructor și era foarte timorata. Cu câteva zile înainte de examen am luat-o la mine cu scopul de a vedea ce știe. Mare lucru nu știa. În perioada aia aveam un Logan MCV 1 1.6 pe benzina; mașină lungă și pe benzina, numai bună de murit motorul. La volan ea aștepta doar comenzi. I-am zis sa urmeze propriul traseu, să fie atentă la semne, sa aibă încredere în ea. În prima ora cred ca motorul i-a murit de 10-15 ori, dar de fiecare data era o îmbunătățire. Eu nuno certam. După 2 ore a putut pleca cu mașina în orice direcție, era atentă la toate semnele și putea pleca de pe loc fără sa-i moara motorul. Eu eram pasagerul din dreapta care mai vorbea doar când era cazul, aducă rar. A prins mare încredere în ea. A doua zi am făcut parcări, cred ca vreo 4-5 ore. A zis ca dacă era tratată la fel de instructor învață mult mai multe și mai ușor.
Acum nici instructorii nu sunt întotdeauna de blamat. Cel mai greu e când vine un elev care "știe sa conducă" și care stă cu piciorul doar pe ambreiaj; plus că în în timpul zilei trebuie sa faci conducere doar în aglomerație.

Ca sfat. Ia pe cineva din familie cu o mașină mai nașpa și încerca ce am zis mai sus. Sa conduci printr-un cartier mai liniștit cu traficul pe weekend. O sa prinzi curaj și drag de condus.

| Girly97 explică (pentru GeorgeCazan):

I-am explicat de multe ori insa insista ca nu ma ajuta la pornire si pornesc singura, insa refuza sa dovedeasca acest lucru. Daca intr-adevar eu eram de vina ca eram emotionata la examen desi nu sunt de obicei emotiva inseamna ca ar trebui sa pot porni o tampita de masina! Sincer m-am cam saturat de situatia asta. Isi bate sau nu joc de mine nu vrea sa dovedeasca!

| Mitzupitzu a răspuns:

Daca te lasa sa pleci de pe loc fara sa te ajute cu ambreiajul, nu vei pleca in veci. O sa pui masina in bot si se va opri motorul. Nu e santaj.