| alextmsc a întrebat:

Buna ziua. Vreau sa pun 3 stalpi pe o parte si 3 pe partea cealalta si un acoperis pentru intrarea in curte cu masina. Stalpii sunt pusi deja (la circa 15-20cm de gard) si lucrarea in pauza din cauza vecinului, spune sa respect 60 cm pana la gard. Stiu de legea celor 60, dar se aplica la constructii. Contructie conform dex este cladire cu fundatie, acoperis, pereti. Mai este legea 51 / 1991 in care se specifica sa nu aduc atingere. EU nu ii aduc atingere si apa nu o sa curga la el in niciun fel din cauza acestei structuri. Ce si cum pot sa fac? Multumesc

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca respecti regulile poti sa faci constructia respectiva si vecinul nu poate face nimic legal.
Totusi ar fi bine sa-l lamuresti, este preferabil ca vecinii sa se inteleaga.

| alextmsc explică (pentru Ioandelasal):

Am încercat sa lămuresc. Momentan fără succes. Legal, vreau sa știu dacă corespunde termenului construcție și dacă în acest moment, in aceste condiții sunt legal sau nu.

| Ioandelasal a răspuns (pentru alextmsc):

Nu este constructie, dar este o lucrare si aceasta trebuie sa respecte distanta de 60 cm, daca prin regulamentul de urbanism nu este prevazuta o alta distanta.
Conform Codului civil, citez:
"ART. 612. Distanţa minimã în construcţii
Orice construcţii, lucrãri sau plantaţii se pot face de cãtre proprietarul fondului numai cu respectarea unei distanţe minime de 60 de cm faţã de linia de hotar, dacã nu se prevede altfel prin lege sau prin regulamentul de urbanism, astfel încât sã nu se aducã atingere drepturilor proprietarului vecin. Orice derogare de la distanţa minimã se poate face prin acordul pãrţilor exprimat printr-un înscris autentic."

| alextmsc explică (pentru Ioandelasal):

Ce inseamna lucrare? Este ambiguu. Din intelesul meu, este vorba de a lucra, o actiune. De asemenea legea 51/1991 vorbeste si despre neprovocarea de atingere. Nu sunt suficient de sigur pe ce vrea sa exprim, si avand toate informatiile astea unele clare si altele mai putin, intreb pe cei ce stiu mai bine.

| Ioandelasal a răspuns (pentru alextmsc):

Lucrare este si rezultatul actiunii de a lucra.