| anonim_4396 a întrebat:

Ma tot sfatuiesc cu un var de-al meu, meserias mare in constructii, eu vreau sa ridic un gard din beton in felul urmator, sap o fundatie de 30/20cm in pamant, dupa care vin cu sarma sudata de 4 intre stalpi, cofrez cu placi de OSB iar intre cofraj bag distantiere de 10 cm sau si mai mic dupa care torn beton, gardul il fac la o inaltime de 2 metrii de la cota 0, cu o lungime de 20 m liniari, el imi zice ca sa fiu ecomnom si sa fac gardul din scandura ca ies mai ieftin, pe mine nu ma intereseaza banul ma intereseaza durabilitatea gardului, parerea voastra care ar fi?

12 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Din lemn ar arata mult mai bine si daca e bine tratat, montat pe rigle metalice, cu o ingrijire corespunzatoare iti va supravietui. Pe de alta parte, de beton intr-adevar nu mai ai treaba cu el, bineinteles, daca nu te zgarcesti la ciment si armatura.
In privinta fundatiei, mi se pare lata de 30, iar in pamant nu are sens sa mergi mai mai mult de 10 cm. La gard fundatia nu este atat de importanta, cu conditia ca stalpii sa fie sanatosi si sa coboare adanc in pamant (as zice macar 60 de cm).

| anonim_4396 explică (pentru regis):

Multumesc, stalpii sunt sanatosi, au grosime de 5 in carne iar pe interior i-am umplut cu smoala

| regis a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu presupuneam ca sunt stalpi de beton. Daca sunt de teava, sudeaza-le mustati, iar sub ei cobori cu betonul adanc, cu armatura, asa esti sigur ca nu se inclina in timp.

| anonim_4396 explică (pentru regis):

Stalpii ai am de 20 de ani, au si mustati, sunt bine intretinuti, opsiti la doi ani, tot ce trebuie, vreau sa dau jos scandura si sa-mi fac un gard ca la puscarie laughing insa nu stiu inaltimea legala, ma poti ajuta?

| regis a răspuns (pentru anonim_4396):

Habar nu am, nici nu stiam ca exista o limita legala in privinta asta. Stiu doar ca o astfel de lucrare necesita proiect si autorizare, dar sa fim seriosi, nu am auzit inca pe nimeni sa fie luat la puricat pentru un gard.

| Predator30 a răspuns:

Sfatul meu este sa il faci din beton pentru durabilitate, deoarece pe tine asta te intereseaza si cu siguranta cel din beton are o trainicie mult mai mare decat cel din scandura! O zi buna!

| defapteunuexist a răspuns:

E perfect asa cum l-ai gandit!

| anonim_4396 explică (pentru defapteunuexist):

Mercii

| Lamborghiniasx a răspuns:

Durabilitatea consteaza, banul mai putin.Varul tau numai la bani se gandeste.

| anonim_4396 explică (pentru Lamborghiniasx):

Da al dracu' parca ar fi banii lui laughing

| azetyx a răspuns:

Faci gardul din beton, dar trebuie să faci fundaţia mai adîncă. 50-60 cm, dar depinde şi de teren, poate chiar mai adîncă.

| anonim_4396 explică (pentru azetyx):

Multumesc