| Cristina_Iulia_1990 a întrebat:

Buna ziua vreau sa stiu si eu cum sta treaba cu Succesiunea. Mama mea mai are un Frate, Bunica (mama mamei mele) a murit de curand, Apartamentul costa in jur de 30, 000 Euro - 35, 000 de Euro. Cati bani trebuie sa ia Unchiu/ mama mea, merita dat in Judecata. pentru ca mamei mele vrea sa ii dea decat 100 de Milioane. Este corect? 6000 Euro fiecare (Nu stiu daca este corect), dar Unchiu (spune ca el nu primeste nimic. ramane doar cu Apartamentul). Sa accepte banii aia 100 de Milioane si restul in Rate (170 de Milioane) (Presupun ca se face un Contract ceva pentru primirea restului de bani sau nu? Ce parere aveti?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui doua detalii esentiale pentru un raspuns corect, respectiv daca tatal mamei mai traieste sau nu si daca apartamentul a fost bun comun al parintilor mamei sau a fost numai al mamei (bunica ta materna). Da aceste detalii si o sa-ti dau un raspuns concret, altfel ar trebui sa expun numai ipoteze.

| Cristina_Iulia_1990 explică (pentru Ioandelasal):

Tatal mamei mai traieste (Bunicul). Apartamentul a fost comun proprietari amandoi (Bunicul si Bunica). : D

| Ioandelasal a răspuns (pentru Cristina_Iulia_1990):

Atunci succesiunea se va face numai pentru partea bunicii, respectiv numai pentru jumatate din apartament, cealalta umatate este proprietatea personala a bunicului.
In acest caz mostenitori vor fi bunicul, pentru 1/4 din jumatate si copiii (mama si unchiul tau) pentru restul de 3/4 din jumatate, impartita in mod egal intre mama si unchiul tau.
Luand in calcul valoarea de 30.000 euro a intregului apartament si faptul ca masa succesorala este de umatate, 15.000 euro, partea ce revine fiecarui mostenitor va fi:
-Bunicul mosteneste 1/4 din 15.000 euro, respectiv 3.750 euro.
-Mama ta si unchiul tau mostenesc restul de 11.250 euro, in parti egale, respectiv cate 5.625 euro.
Asa fiind, daca unchiul ii da mamei tale 6.000 euro, este un pret corect pentru partea ei, chiar daca apartamentul ar valora 32.000 euro.
Mostenitorii sa faca procedura succesorala si apoi mama ta poate sa cedeze partea ei unchiului tau.

| Cristina_Iulia_1990 explică:

Sa semneze ca renunta la Partea ei ca sa primeasca banii, cum vi se pare? Este corect? Nu vrea sa vanda Apartamentul.