| Informativul a întrebat:

Buna ziua! Azi la ora de matematica, profesorul m-a chemat la catedra sa-i prezint tema de zi.Cand ajung acolo observa ca am unghiile date cu oja ca baiat. Urmeaza sa mi adreseze intrebari stanjenitoare consider eu de ex clasica:"esti baiat sau fata?" si-mi zice ca asa ceva nu se face in public ca acasa pot face ce vreau, imi zice ca el considera ca mainile mele sunt jegoase datorita ojei si chiar imi citeste numele si-mi zice ca e nume de baiat. Acest lucru, in fata clasei a fost foarte umilitor, intr-o clasa unde deja anumiti colegi imi dau bully pentru aspectul meu si fac glume asupra propriei persoane, profesorul doar incurajand aceste fapte prin vorbele sale.In pauza chiar un coleg repeta afirmatiile profului catre mine intr-un ton jignitor si degradant.Ce se poate face? O reclamatie la cncd nu cred ca va face ceva si probabil tot eu voi ajunge mai rau daca profesorul afla si se va razbuna pe mine.Sunt clasa a10ea si am aproape 17 ani

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca vrei sa nu fii stigmatizat si bully, incearca sa nu mai iesi din tiparul normalului si vei avea aparte de un comportament normal de la colegi si profesori.
Traiesti intr-o societate rigida si daca nu te adaptezi ei, ajungi sa fii hulit si stigmatizat.
In final, decizia iti apartine tie, dar vezi ce alegi fiindca marea majoritate te vor umilii, daca vei incerca sa fii diferit.
Eu, care traiesc si muncesc de peste 30 de ani alaturi de colegi homosexuali, intr-o tara occidentala, cunsocand de asemenea si mentalitatea romaneasca, iti dau un sfat: comporta-te aparent normal, dupa standardele romanesti, pana te vezi cu liceul terminat, dupa care esti pe picioarele tale si poti face ce vrei.
Daca esti atacat si stigmatizat ca adolescent, cand psihicul tau este labil si esti in formare, poti fii afectat pe viata, dar este cu totul altceva cand esti adult (dupa 20 de ani), fiind deja stabil emotional si psihic.

| sierra1 a răspuns:

"am unghiile date cu oja ca baiat...O reclamatie la cncd nu cred ca va face ceva"

amice, pe scurt: ești dus

| Informativul explică (pentru sierra1):

Ms coai laughing si tu la fel ca nu stii sa citesti

| mi25 a răspuns (pentru sierra1):

De ce jignesti? E alegera lui.

| sierra1 a răspuns (pentru mi25):

Tu cine ești, arbitrul eleganței?

| sierra1 a răspuns (pentru Informativul):

"intr-un ton jignitor si degradant.Ce se poate face? O reclamatie la cncd "

te sculaseși pe partea strâmbă a patului? Ha?

| mi25 a răspuns (pentru sierra1):

Nu al elegantei, ci al bunului simt.

| sierra1 a răspuns (pentru mi25):

Du-te dom'le și te plimbă in parc apoi dă lecții la tine acasă

| mi25 a răspuns (pentru sierra1):

Cedez primul. Nu mai vreau sa discut.

| elennax a răspuns:

Nu te schimba cum iti sugereaza altii doar pentru ca traim intr-o societate inapoiata. Avand in vedere ca ai atat profi cat si colegi duși, care sincera sa fiu probabil iti vor da bully pana termini liceul, muta-te. Cauta barfe, care licee au colectivul mai primitor. Ai putea face scandal la scoala, sa incluzi si parintii, fiindca sincera sa fiu de parinti s-ar putea sa mai asculte, dar sansele sunt mici

| Gnomzy a răspuns:

Salutare, îți zic din start, stai liniștit, ești liber să fii tu însuți. Nu lăsa jignirile și bully-ul să te cuprindă. Dacă colegii îți fac bully, doar ignoră-i, o să vadă că nu le dai atenție și o să se plictisească să vorbească despre tine, iar așa o să te lase în pace.

În cazul profesorului, încearcă să discuți cu el separat, dacă nu merge, adresează-te în scris conducerii liceului (director), dacă nici atunci nu merge, adresează-te inspectoratului școlar al județului în care te afli.

Dacă nici atunci nu merge, lucru cam greu de spus, ai putea lua legătura cu cei din Consiliul Județean al Elevilor, care vor activa departamentul avocatul elevului și vor mediatiza cazul, inspectoratul fiind constrâns să ia măsuri.

Dar el mai simplu e să vorbești cu profesorul și să ignori. În niciun caz nu e etic să faci asemenea bully, profesorul a încălcat Regulamentul-cadru de organizare și funcționare a unităților de învățământ preuniversitar (ROFUIP).

(4) Personalului din învățământul preuniversitar îi este interzis să desfășoare acțiuni de natură să afecteze imaginea publică a copilului/elevului, viața intimă, privată și familială a acestuia sau ale celorlalți salariați din unitate.
celorlalți salariați din unitate.
(5) Personalului din învățământul preuniversitar îi este interzis să aplice pedepse corporale, precum și să agreseze verbal, fizic sau emoțional copiii/elevii și/sau colegii.
ROFUIP Art.40 (4), ROFUIP Art.40 (5)
Sursa: https://www.edu.ro/sites/default/files/ROFUIP%20%20%20.pdf

"Elevii au dreptul la respectarea imaginii, demnității și personalității proprii." - Statutul Elevului Art.6 (2)
Sursa: https://www.edu.ro/......2016_0.pdf

Cred că majoritatea dintre noi am trecut prin astfel de perioade. Ajută mult să-ți cunoști drepturile și să ceri politicos și ferm respectarea acestora.

Mult succes!

| Mirae a răspuns:

Eu te sfătuiesc să te muți și eu am avut colegi care mi-au dat bully, dar eu am reacționat rapid și l-am trântit la perete pe unul dintre cei care nu mă lăsau în pace și i-am apucat gâtul, pe urmă, a doua zi, le-am spus părinților, care au telefonat diriginta și ia i-a pus la punct, deși l-am strâns pe ăla de gât, eu am ieșit învingătoare, fiindcă el a făcut și mai rău. Oricum, nu te încurajez deloc să fi violent, dar nici să stai și să asculți, iar în legătură cu profesorul, nu prea ai ce face, degeaba faci reclamație, nu cred că o să se întâmple nu știu ce, dar un lucru poți să faci sigur, nu sta să asculți toate jignirile lui, asta doar o să-i sporească curajul de a te jigni și mai rău. În acele situați trebuie să-ți spus și tu opinia, chiar dacă te temi. Dacă tu ai decis să-ți vopsești unghiile, atunci susțineți decizia! Nu te da înapoi! Dacă ai făcut un lucru, iar altul râde de tine, nu te da înapoi! Înțeleg că este un profesor și poate ție frică că-ți dă notă mică sau că te lovește, dar nu poți să stai așa, n-ai niciun motiv să suporți asta, iar dacă te lovește, îi faci plângere la poliție că a dat într-un minor, dacă îți pune absență, te scoate din clasă sau îți pune 2, apelează la părinții tăi, sunt sigură că nu vor sta cu mâinile în sân, cât timp copilul lor trece prin asta. Mult curaj! Și nu te mai da înapoi! Ridică-te și apără-te! Dacă o să stai mereu și o să asculți, vei deveni o pradă ușoară! Și nu uita, dacă lucrurile se complică, apelează întotdeauna la părinți, nu la altcineva, mereu o să fie gata să te ajute!

| simpformalfoy a răspuns:

Nu prea cred ca ai ce sa faci. suntem o tara de comunisti prosti si incuiati. daca te ajuta cu ceva, mie imi place foarte mult oja la baieti, dar din pacate nu sunt multi adulti care gandesc la fel. incearca sa te transferi intr-o clasa in care crezi ca nu s-ar intampla asa. daca esti din Bucuresti de exemplu era la un moment dat o directoare in cosbuc care era pro lgbt si is incuraja elevii si acum sunt multi copii care fac parte din lgbt si care sunt pro. acolo nu cred ca fac profesorii asa. sau mai ai varianta sa nu te mai dai cu oja decat in vacante.